Kıl Dönmesine Fenol / Gümüş Nitrat Tedavi Yöntemi

Tarih: 14 Ağustos 2017  |   Bölüm: Bilgisaçar  |   Yorumlar: Yok.  |   Yazar:

kıl dönmesinde fenol yöntemiKıl dönmesi özellikle erkeklerde oldukça sıkıntılı bir hastalıktır. Hastalık aslında çok ileri seviyelere gelmediyse kişiye çok ciddi bir acı veya rahatsızlık vermez. Aslında bu hastalığın sinsice ilerlemesine sebep olmaktadır. Genellikle fark edildiğinde kuyruk sokumu civarında sinüs denilen kıl yumağı oluşmuş ve ameliyat masasının yolu görünmüş olur.

Bu hastalık, kişilerin tedaviyi geciktirmesine sebep olacak şekilde hafife alınabilir. Bazen kişiyi hiç rahatsız etmez; fakat akıntı veya ağrı olduğunda günlük hayatı ciddi anlamda olumsuz etkiler. Bu süreç uzadıkça, kişiler artık tedavi arayışına girer. Aslında bu hastalık daha fark edildiği anda tedavi yapılsa, daha küçük müdahaleler ile kurtulmak mümkündür.

Kıl dönmesi ameliyatlarından sonrası oldukça sıkıntılıdır. Pansumanlar acılı olur ve kesilen yerlerde dikişilerin tutmama veya iltihaplanma ihtimali vardır. Bu da iyi bir bakım gerektirir. Aksi hâlde tekrar ameliyat olma veya hastalığın nüks etmesi muhtemeldir. Tıbbın ilerlemesi ile mikro kesilerle kıl dönmesi ameliyatları yapılmaktadır. Fenol veya gümüş nitrat tedavisi de son 20-30 yıldır ülkemizde yaygınlaşarak yapılan bir yöntemdir.

Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

Tarih: 15 Nisan 2017  |   Bölüm: Bilgisaçar  |   Yorumlar: 1 yorum  |   Yazar:

domates konservesi nasıl yapılırDomates her yemeğin olmazsa olmazlarından olan sebzedir. Kışın da doğalını ve lezzetlisini bulması zor olan sebze. Yazın domates konservesi yapmak zahmetli gibi gelse de kışın yemesi çok güzel oluyor. Çünkü hepimiz biliyoruz ki kışın domates hem pahalı oluyor hem de yediğimiz domatesin tadı tuzu olmuyor. Yaz sebzeleriyle konserve yaparak kışın da sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.

Konserveyi hazır yemek gibi de düşünebilirsiniz. Diyelim ki tatile gideceksiniz veya işten döndünüz hemen yemek hazırlamanız gerekiyor açıyorsunuz bir konserve hızlıca yemeğiniz hazır oluyor. Çalışanlar için pratik ve kolay. Domates konservesi yaparken yapılacak işlemleri bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Konserveleri koyacağınız kavanozları ve kapakları yıkamalısınız. Geçen yıldan kalan kapaklar da kullanılabilir; fakat kapakların sağlam olması gerekir. Havası alınan kavanoz kapağını açmak için bazen bıçakla kenarları yıpratıldığı için kapaklar bir daha kullanmaya elverişli olmayabilir. Kavanozlar hava alırsa konserve bozulur. Bunun için pek maliyeti olmadığı da düşünülerek kavanozlara yeni kapak alabilirsiniz.

Doğum Çantasında Neler Olmalı?

Tarih: 24 Şubat 2017  |   Bölüm: Bilgisaçar  |   Yorumlar: 1 yorum  |   Yazar:

doğum çantasında neler olmalıDoğuma giderken yanına alınması gerekenler, sezaryen doğumda gerekli malzemeler, doğum çantasında olması gerekenler listesi, doğuma giderken ne giymeli, doğum çantasında bebek için gerekli olan malzemeler nelerdir, hastanede doğum sonrasında anne ne giymeli vs. soruları ve daha fazlasının cevabına yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Doğum anı yaklaştıkça özellikle de son haftalarda aileyi bir telaş alır. Stresli ve heyecanlı olan anne bebeğinin eşyalarını hazırlarken birçok şeyi unutabilir. Bu nedenle doğum çantasını hazırlarken anne adayı çantasında neler olması gerektiği konusunda tereddüt yaşar. Öncelikle çantanızda neler olması gerektiğine karar verirken doğum yapacağınız hastanenin olanaklarını araştırmalısınız.

Birçok hastanede bebek ve anne adayı için gerekli eşyalar sağlanmaktadır. Doğum çantanızı 30. haftanızdan sonra yavaş yavaş hazırlayabilirsiniz. Unuttuğunuz, almanız gereken eşyaları da aldıkça, hatırladıkça çantanıza yerleştirebilirsiniz. Evet sevgili anne babalar gelin beraber basit bir doğum çantası hazırlayalım.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Tarih: 18 Haziran 2016  |   Bölüm: Bilgisaçar  |   Yorumlar: Yok.  |   Yazar:

erken hamilelik belirtileriHer kadında farklı olmak üzere, hamilelik belirtileri aslında çoğu zaman paralellik gösterir. Bu belirtiler ağır veya hafif düzeyde seyreder ve bir / birden fazlası yapısal özelliklerinize göre belirgin bir şekilde hissedilir. Hamilelik belirtileri nelerdir, belirtiler ne zaman başlar, hamilelik belirtilerinde kasık ağrısı olur mu, hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar, hamilelik belirtilerinde akıntı ve daha birçok sorunun cevabına yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Bir bebeğinizin olmasına karar verdiğiniz andan itibaren heyecanlı bekleyiş başlar. Her ay adetinizin gecikmesine bakarak anlayacak olabildiğiniz hamilelik durumunu, dayanamaz öncesinde belirtileri neler olabilir diye araştırmaya başlarsınız. Öncelikle bu belirtilerin herkeste farklı olabileceğini belirtmekte fayda var.

Bazı kadınlar hamile olduğunu öğrenene yani adet gecikmesinden ve kan tahlilinden sonra bile hamilelik belirtilerini göstermeyebilir. Örneğin, mide bulantıları yaşamaz, başı dönmez. Bunlar yaşanmasa dahi bu kadınlarda adet sancısına benzer ağrılar çekebilirler. Bu da bebeğin rahme yerleşmesi için çekilen acılardır.

  Yukarı çık!