Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Domates Konservesi Nasıl Yapılır? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
15 Nisan 2017

Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

Kategori: Bilgisaçar

domates konservesi nasıl yapılırDomates her yemeğin olmazsa olmazlarından olan sebzedir. Kışın da doğalını ve lezzetlisini bulması zor olan sebze. Yazın domates konservesi yapmak zahmetli gibi gelse de kışın yemesi çok güzel oluyor. Çünkü hepimiz biliyoruz ki kışın domates hem pahalı oluyor hem de yediğimiz domatesin tadı tuzu olmuyor. Yaz sebzeleriyle konserve yaparak kışın da sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.

Konserveyi hazır yemek gibi de düşünebilirsiniz. Diyelim ki tatile gideceksiniz veya işten döndünüz hemen yemek hazırlamanız gerekiyor açıyorsunuz bir konserve hızlıca yemeğiniz hazır oluyor. Çalışanlar için pratik ve kolay. Domates konservesi yaparken yapılacak işlemleri bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Konserveleri koyacağınız kavanozları ve kapakları yıkamalısınız. Geçen yıldan kalan kapaklar da kullanılabilir; fakat kapakların sağlam olması gerekir. Havası alınan kavanoz kapağını açmak için bazen bıçakla kenarları yıpratıldığı için kapaklar bir daha kullanmaya elverişli olmayabilir. Kavanozlar hava alırsa konserve bozulur. Bunun için pek maliyeti olmadığı da düşünülerek kavanozlara yeni kapak alabilirsiniz.

Öncelikle konserve yapacağınız sebzeleri mevsiminde, çürüksüz ve taze olarak almaya özen göstermelisiniz. Domatesleri tam yaz bitmeden en geç de eylül ayının ilk haftalarına kadar almış olmalısınız. Tabi bu aylar bulunulan yere göre değişir. Örneğin, Antalya’da eylül ün ikinci haftasına kadar taze yaz domatesi bulunurken Kars’ta bu süre daha da kısalır.

Domatesler yıkandıktan sonra kabukları soyulur ve irice doğranır. Genişçe bir tencereye alınarak domatesler kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başlayınca domateslerin köpüğü alınır ve beş dakika daha kaynatılır. Kaynarken salça kokusunu da alırsınız. Kaynarken çok az tuz atabilirsiniz.

Domatesler kaynatılırken bir yandan da başka bir tencerede sıcak su hazırlanır. Kavanozların kapakları sıcak suya konulur. Kavanoza domatesi kepçe veya cezve yardımıyla doldurabilirsiniz. Domatesi doldururken kavanozlar sıcak olacağı için kavanozları bir bezle tutabilirsiniz.

Ocağın altını kapatmadan sıcak sıcak kavanozlara domatesler doldurularak sıcak sudan alınan kapaklar kurulanarak kavanozların kapağı sıkıca kapatılır ve kavanozlar baş aşağı gelecek şekilde ters çevrilir. Ters çevrilen kavanozlar bir gün boyunca öylece kalır, ertesi gün kaldırılır.

Kavanozları kaldırmadan önce kapakları kontrol edilir. Kapaklarda şişlik (dışa doğru çıkıntı) kavanozlar sıkıca kapanmadığı için hava almıştır, kavanozlar kenara alınır. Bu kavanozlar hemen tüketilebilir. Konserveler serin yerde saklanır.


Geri Dön: Domates Konservesi Nasıl Yapılır?