Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Doğum Çantasında Neler Olmalı? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
24 Şubat 2017

Doğum Çantasında Neler Olmalı?

Kategori: Bilgisaçar

doğum çantasında neler olmalıDoğuma giderken yanına alınması gerekenler, sezaryen doğumda gerekli malzemeler, doğum çantasında olması gerekenler listesi, doğuma giderken ne giymeli, doğum çantasında bebek için gerekli olan malzemeler nelerdir, hastanede doğum sonrasında anne ne giymeli vs. soruları ve daha fazlasının cevabına yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Doğum anı yaklaştıkça özellikle de son haftalarda aileyi bir telaş alır. Stresli ve heyecanlı olan anne bebeğinin eşyalarını hazırlarken birçok şeyi unutabilir. Bu nedenle doğum çantasını hazırlarken anne adayı çantasında neler olması gerektiği konusunda tereddüt yaşar. Öncelikle çantanızda neler olması gerektiğine karar verirken doğum yapacağınız hastanenin olanaklarını araştırmalısınız.

Birçok hastanede bebek ve anne adayı için gerekli eşyalar sağlanmaktadır. Doğum çantanızı 30. haftanızdan sonra yavaş yavaş hazırlayabilirsiniz. Unuttuğunuz, almanız gereken eşyaları da aldıkça, hatırladıkça çantanıza yerleştirebilirsiniz. Evet sevgili anne babalar gelin beraber basit bir doğum çantası hazırlayalım.

Anne adayı için gerekli olan malzemeler:
1. İki veya üç tane pamuklu pijama takımı
2. Bir veya iki tane gecelik takımı

NOT: Bazı anneler doğum sonrasında pijama takımıyla rahat ederken bazıları gecelikle rahat etmektedir. Bu birazda doğum şekliyle ilgilidir. Sezaryen sonrası odaya çıkınca hemşireler ilk olarak pijama takımının üzerini giydiriyor. Sonrasında ayağa kalkarken gecelik giyebilirsiniz. Gecelik ve pijama takımı alırken üst kısmının düğmeli olmasına özen gösteriniz. Emzirirken düğmeli olması size kolaylık sağlayacaktır. Bir de pijama takımı alırken altının ayarlanabilir lastikli olmasına özen gösteriniz.

3. Pamuklu yün çorap
4. Hırka
5. Patik
6. Terlik
7. Pamuklu iç çamaşırı (Çamaşırlar yüksek belli olmalı. Sezaryen olursanız çamaşırınızın yüksek belli olması sizin için iyi olacaktır. Çünkü ameliyat yerinize çamaşırınızın denk gelmemesi ve sıkmaması rahat etmenizi sağlar.)

8. Makyaj malzemesi
9. Hijyenik gece pedi (Sezaryen doğumda hasta bezini çıkarınca kullanıyorsunuz.)
10. Hasta bezi (Normal doğumda daha çok gerekli olur.)
11. Emzirme sütyeni
12. Emzirme atleti
13. Göğüs pedi
14. Göğüs ucu kremi
15. Peçete ve kağıt havlu
16. Hastaneden çıkarken giyebileceğiniz rahat giysiler
17. Kirli çamaşır torbası

Bebek için gerekli olan malzemeler:
1. Onlu hastane çıkışı (Hastane çıkışı takımındakileri bebek hemşiresine veriyorsunuz. Bebek doğunca hemşire bebeğinize takımlarını giydiriyor ve odanıza getiriyor.)
2. Bez
3. Emzik ve koruyucu kutusu
4. Bebeğiniz için günlük tutmak istiyorsanız anı defteri ve kalem
5. 2 tane zıbın
6. 2 takım
7. Kış ise pamuklu kalın battaniye
8. Islak mendil
9. Pişik kremi
10. Biberon
11. Bebek başlığı ya da şapka
12. Eldiven
13. Yelek
14. Bebek mendili
15. Ana kucağı/puset
16. Çorap
17. Kirli çamaşır torbası

Lazım olacak diğer malzemeler:
1. Hastaneye gelenlere ikram edilecekler (şeker, çikolata, şerbet vs.)
2. Video kamera, ses kayıt cihazı
3. Kolonya
4. Magnet
5. Süt artırıcı çay ve gıdalar
6. Varsa bebeğiniz için hazırladığınız veya aldığınız süsler

Doğum yaklaştıkça bu listeleri araştırıyor olmalısınız. Listemizde unuttuğumuz, eklemek istediğiniz bölümler olursa “yorum” kısmından bize yazabilirsiniz. Bulunduğunuz anın, bebeğinizin tekmelerinin tadını çıkarın. O en özel değerli varlığınız.

Neslihan KUTLU


Geri Dön: Doğum Çantasında Neler Olmalı?