Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Ders Çalışmaya Çalışmak yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
18 Mart 2012

Ders Çalışmaya Çalışmak

Kategori: Eğitim

ders çalışmaya çalışmakDers çalışmak mı zordur, yoksa ders çalışmaya çalışmak mı? Bu ikisi arasında ciddi bir fark var. Çünkü kararsız kişiliğe sahip insanlar, bir işi yapmaya koyulurken, o işi gerçekleştirmekten daha çok yoruluyorlar. Bu tıpkı, kereviz yerken harcanan kalorinin; kerevizle kazandığımız kaloriden daha fazla olması gibidir.

Düzenli ve kararlı bir kişiliği olmayan veya işe koyulmak için gerekli hazırbulunuşluğa sahip olmayan insanlar, ders çalışmak üzere masaya oturana kadar öyle çok enerji ve zaman kaybederler ki… Bu enerjiyi ve zamanı ders çalışmaya harcasalar, filozof olmaları içten bile değildir. Ki bu birçokları için edebiyat yaptıkları güzel bir espri kaynağı olmuştur.

Çoğu zaman ders çalışmam gerektiği aklıma gelir, halletmem gereken onca işin beni beklediği zihnimi kemirip durur da; bir türlü her şeyden elimi çekip derse yoğunlaşmak nasip olmaz bana. Acı bir duygudur; çünkü ders çalışırken bu kadar yorulmam. Önemli olan büyük bir kararlılıkla çalışma masasına oturabilme gücünü göstermektir. Yoksa sürekli “Zaman daralıyor, artık şu derse başlayayım.” gibi cümleler, akıp gittiği hâlde durduramadığınız zamanın sizi esir etmesiyle bir kâbusa dönüşebilir.

Bu durum, sanıldığının aksine genellikle ders çalışmanın bilincinde olan üniversite ve lisans üstü öğrenim gören kişilerde daha yaygındır. Çünkü bu kişileri dersten alıkoyan nedenler sıralamakla bitmeyecek kadar çoktur. Bu nedenle aslında aklı başında insan işi olmadığı hâlde, çalışma cesareti / kararlılığı gösterememek ve böylece fikirlerine ihanet etmek ileri yaşlarda görülen bir sorundur.

En doğru tutum, çalışma masasına oturabilmek için kendinizle sözleşmektir. Şöyle sakin bir kafayla, yalnız ve sessiz bir ortamda kağıt kalemi eline almak… Sonra halledilmesi gereken bir işin, ertelendikçe suyunun çıktığını hesaplamak. Ve sonra “Bu işi şu sürede halledip, kalan vaktimi öyle değerlendirmeliyim.” gibi bir kararı, en sağlıklı bir duruşla arkasında durarak uygulamak şarttır. Aksi hâlde, beyninizi kemiren erteleme düşüncesi sizi yapacağınız çalışmanın 5-10 katı kadar yoracak; fakat “elde var sıfır” durumu içinizi acıtacaktır.

İyi çalışmalar… (:


Geri Dön: Ders Çalışmaya Çalışmak