Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
06 Mart 2016

Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kategori: Teknoloji

bulaşık makinesi alırken nelere dikkat edilirBulaşık makinesi alırken nelere dikkat edilmeli, bulaşık makinesi almadan önce öğrenilmesi gereken bilgilere bu yazımızda yer vereceğiz. Çalışan veya ev hanımı tüm bayanların kurtarıcı ev eşyası makineler, günün yorgunluğunu azaltmada yardımcılar.

Bulaşık makinesi tercihleri herkese göre değişebiliyor. Örneğin kalabalık olmayan aileler pek fazla programa gerek duymayabiliyor. Bu sebeple öncelikle siz kendi ailenizi göz önünde bulundurarak nasıl bir makineye ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Bulaşık makineleri sayesinde zamandan, sudan tasarruf ediliyor.

Son zamanlarda birçok marka yeni teknoloji ürünü bulaşık makineleri üretti. Bunların içerisinde inci veya elmas süslemeleri, altın varakları bulunan bulaşıkları yıkamalar için bile programlar var. Gerçekten sırf yenilik olsun diye yapılan, gereksiz bu programlar yüzünden hem maliyet artıyor hem de makinelerin ömrü azalıyor. Bunun için tavsiyemiz tamamen ihtiyacınıza göre bir bulaşık makinesi almanızdır.

Bulaşık makinesi almaya veya eski makinenizi değiştirmeye karar verdiyseniz dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

1. Öncelikle bulaşık makinelerinin enerji etiketlerine bakınız.
• Enerji Sınıfı: A ile A+++ arasında değişmektedir. Artılar arttıkça bulaşık makinesinin daha tasarruflu olduğu anlaşılır.
• Yıllık enerji harcaması kwh cinsinden verilir. (değer düştükçe ürünün tasarruflu olduğu anlaşılır.)
• Yıllık su harcaması: Litre cinsinden verilir. (değer düştükçe ürünün daha tasarruflu olduğu anlaşılır.)
• Kurutma sınıfı: C ile A arasında değişir. A en iyi kurutma seviyesini gösterir.
• Kapasite: Bulaşık makinesinin bir yıkamada kaç kişilik bulaşık yıkayabildiğini gösterir.
• Ses seviyesi: dB cinsinden gürültü seviyesini gösterir. Değer düştükçe makinenin de sesi azalır.

2. Dijital göstergeli elektronik bulaşık makinelerini tercih ederseniz, zaman programlaması yaparak istediğiniz saatte bulaşıklarınızı yıkayabilirsiniz. Fakat tamamen dokunmatik ekranların özellikle çocuklar tarafından çok kurcalandığını bilmenizi isteriz.

3. Üst sepeti ayarlanabilen bulaşık makinesini tercih ederseniz, alt sepete tencere, tavayı yerleştirdiğinizde yüksekliği ayarlayabilirsiniz. Bu belki de bir bulaşık makinesinde aranabilecek en önemli üç özellikten biridir.

4. Su taşma emniyetinin olması da güvenliğiniz için herhangi bir sızıntı halinde su alımını otomatik olarak keserek taşma tehlikesini ortadan kaldırır.

5. Alt sepette yatan tellerin olması tencerelerinizi yerleştirmenizde kolaylık sağlar.

6. Alt sepetteki çatal, kaşık sepetinin hareketli ve kaygan olması derin ve düz tabakları kolaylıkla yerleştirmenizi sağlar. Çatal kaşıklar en üstteki rafa yerleştirilen yeni modeller gerçekten kullanışsız ve alanlar hep pişman olup eski tip sepet alarak kullanmaya devam ediyorlar.

7. İçerisindeki bulaşık miktarını algılayarak buna göre elektrik ve su tüketen modelleri de seçebilirsiniz. Ayrıca sadece alt veya üst rafı yıkama seçenekleri bulunan makineler de tercih edilebilir.

8. Çocuk kilidinin olup olmadığına mutlaka bakın. Evin yaramazları, bulaşıklarınız yıkanırken farkında olmadan durdurabilir veya boş makineyi çalıştırabilir.

Bulaşık makinenizi uzun ömürlü kullanmak için yapmanız gerekenleri de kısaca sıralarsak:

1. Sigara külü, mum artığı, cila, boya gibi kimyasal madde ile kirlenmiş bulaşıkları makinede yıkmayınız.
2. Tahta kaşık ve bıçakları makinede yıkamamaya özen gösteriniz.
3. Makineyi gereğinden fazla doldurmayınız. Çünkü püskürtme sisteminin yıkanacak bütün parçalara suyu ulaştırması, verimli yıkama açısından önemlidir.

Neslihan KUTLU


Geri Dön: Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?