Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Futbol yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
08 Nisan 2013

Futbol

Kategori: Bilgisaçar

futbolBu spor Fransa’da olduğu kadar Kuzey Avrupa ülkelerinin çoğunda çok popülerdir. Fransa’da, 1982 yılında bir milyondan fazla lisanslı sporcu bulunuyordu. Sayışız kategoride en gencinden yaşlısına, lise, üniversite ve esnaf takımlarından profesyonellere ve kadınlara kadar binlerce insan mücadele ediyor.

Gereken özellikler: Yok

Başlama, bitirme yaşı: Çok küçük yaşlardan başlayarak çocuklar “top tekmelemeye” başlarlar. Oysa rekabete dayalı karşılaşmalar 10-11 yaşından önce başla-mamalıdır. Sürdürme ve ne zaman bırakılacağı ise bir kalp kapasitesi sorunudur.

Yararları: Futbol, komple bir spor sayılabilir. Bir oyuncu maç esnasında 4 ile 5 km arası yol alacak kadar koşar. Bu da dayanıklılık ve kalp solunum sistemi, fonksiyonlarının yeterliliğini gerektirir. Futbol da zaman zaman hızlanmak ve durmalar direnci arttırır; kasları özellikle bacaklarda, esnekliği ve dengeyi de geliştirir.

Psikolojik yönden kolektif sportif, fiziksel bir boşaİma, rahatlama getirirler. Örneğin koşu, futbol oyunu sırasında tüm kas gücünü “agresif” (saldırgan) bir vuruşla topa boşaltır ve fiziksel bir rahatlama sağlar.

Önlemler ve tavsiyeler: Her maçtan önce ısınmak şarttır. 4 hafif bir koşu esneme hareketleri, topa küçük vuruşlarla ısınmak şarttır. Görme sorunları kontak lenslerle
halledilmelidir. Üst sınıflama (daha üst yaş grubunda mücadele), gençlerde sıkça yapılır, hatta bazen çift üst/sınıflamalar bile yapılır. Futbol gelişme çağındakilerin kalp ve dolaşım sistemlerini fazla zorlandığından pek tavsiye edilmez.

Bireysel bir tamamlayıcı spor-özellikle gövdenin üst kısmını çalıştıran (tenis)- tavsiye edilir.

Arkadaşlar arasındaki maçlarda çıkan gereksiz tartışmalara dikkat etmek gerekir. Yaralanmalar, burkulmalar ve birkaç gün süren çeşitli arazlara sık sık rastlanır.

Zararları: Diğer sporlardan farklı değildir.

Riskleri: En sık rastlanan kazalar diz ve bilek burkulmaları, yüzeysel yaralar, bacak kemiklerinin direkt gelen bir darbe sonucunda kırılmasıdır. Öte yandan kafa vuruşları ve çarpışmalar beyin zedelenmelerine neden olabilir.

Kas ve kirişlerde zedelenmeler, kas içinde kanamalar, yırtıklar, meydana gelebilir. Ve bazen birleştirici kasların hasarın sonucu, bu durum kasların pubise buluşma noktalarına kadar yayılarak spor yapmayı imkansız kılar ve ameliyatla tedaviyi gerektirir.


Geri Dön: Futbol