Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Aerobik yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
18 Nisan 2013

Aerobik

Kategori: Bilgisaçar

aerobikDayanıklılığa dayanan bu cimnastik türü, Dr. Kenneth H.Cooper’in 1968 yılında çıkardığı “Aerobics” adlı kitapla tanınmaya başlamıştır. (Bkz: “Gücün fizyolojisi” oksijeni maksimum kullanma.)

Geleneksel cimnastik, eğer oksijeni maksimum kullanma kapasitesine ulaşmak isteniyorsa, haftada 16 saat antrenman gerektirir. Çünkü bu tür, kalp ve solunum sistemini yeteri kadar geliştirmez. Cooper’-in kitabından on yıl sonra, Jackie Soren-sen yeni bir bedensel aktivite olan aerobik dansını “Aerobic Dancing” (1981) adlı ki-
tabıyla dünyaya tanıttı. Bu metod, Jane Fonda tarafından “aerobik cimnastik” olarak biraz da kendi tekniğiyle dünyaya tanıtıldı ve Avrupa’da da, ABD’de olduğu gibi coşku ve ilgiyle karşılandı. Bu yeni bedensel teknik dansın ve cimnastiğin bilimsel verilerinin bir bileşimiydi.

Gereken özellikler: Aerobik herkes tarafından uygulanır olabilmesine karşın, güçlü bir fiziksel kondisyon ve doktor kontrolü gerektirmektedir. Çünkü, gittikçe hızlanan bir müziğin ritmine uyarak yapılan hareketler, epeyce yorucudur. Kültürfizik yapmak şarttır.

Yararlan: Aerobik kalbi çalıştırır ve kar-diakkavitenin dayanıklılığını artırır. Enerji harcaması çok fazladır 35 dakikalık aerobik 4 saatlik bedensel çalışmayla aynı miktar enerji harcatır. Ritmin çabukluğu yüzünden akciğer kapasitesi artar. Bütün kaslar ve eklemlerin çalışmasına rağmen, aerobic, vücudu kaslandırmaz gevşetir. Bir seanstan sonra, kişi kendini yorgun hisse^ der, enerji ve dinamizmine çabukacak ka-~ vuşur. Aerobik, beynine giden oksijen miktarını artırarak belleği geliştirir. Günlük hayatta bir rahatlama sağlar.

Tavsiyeler ve önlemler: Daha önceden bedensel bir aktivitesi olmayan kimseler, aerobiğe hemen başlamalıdırlar. Aerobiğin üç bölümü (ısınma, hızlı ritm, sakinleşme) iyi bir güç dengesi kurar. Egzersizler sırasında yeterince oksijen almak amacıyla, çok fazla hava tüketmek doğru değildir.


Geri Dön: Aerobik