Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Şaraplar Hakkında Her Şey yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
29 Mart 2013

Şaraplar Hakkında Her Şey

Kategori: Bilgisaçar

şaraplarŞarap nerede üretilirse üretilsin, ister bir eski soylunun şatosunda, ister bir kooperatifte, daima aynı işlemler uygulanarak hazırlanır ve üzümün ya da üzüm suyunun mayalanmasıyla ortaya çıkar. Bu arada bazı uygulamalara da göz yumuluyor elbette: Örneğin içine biraz şeker katılması, tartrik asit veya tanen ilave edilmesi gibi. Ayrıca mayalanmayı daha iyi denetlemek için kükürtlü anidrit de konuyor.

Şarap Çeşitleri

Sofra şarapları: Genellikle karışık üzümlerden elde ediliyor. Alkol derecesi % 8,5—15 arasında değişiyor. Tekel kadar, öze! sektör de Türkiye’de sofra şarabı üretiyor.

Yerel şaraplar: Genellikle bağcılık yapılan yörelerde, halkın kendi gereksinimi için ürettiği şaraplardan oluşuyo-. Yöre dışında da pek ender çıkıyor.

Kalite şaraplar: Uzun süre dinlendirilerek ve belirli yörelerin belirli alanlarından alınan üzüm rekoltesiyle gerçekleştirilen şarapların alkol dereceleri de çok iyi denetleniyor. Gerek Tekel, gerekse özel sektör, Türkiye’de kalite şarap üretiyor. Bunlar dışa satıldığı gibi, içerde de pazarlanıyor.

Şarabın Besinsel Değeri

Şarap, her şeyden önce organizmaya su sağlıyor (en azından % 80). Kaloriyi de içindeki alkolle çok az miktardaki mayalanmamış şeker (tatlı şaraplar dışında) temin ediyor. B grubu vitaminleri, mineraller (en başta potasyum, ama ayrıca oligo-elementler de) bakımından da değişken olmakla birlikte katkısı çok.

Elma Şarabı

Elmalık şarapların suyu, üzüm ve üzüm suyunun yerini aldığı ölçüde, yapılışı şarabı anımsatıyor. Elma şarabının da çeşitli alkol dereceleri olabiliyor. Türkiye’de daha çok Ziraat Faküiteleri’nde, deneme mahiyetinde üretiliyor.


Geri Dön: Şaraplar Hakkında Her Şey