Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Alkol, Alkollü İçkiler ve Etkileri yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
30 Mart 2013

Alkol, Alkollü İçkiler ve Etkileri

Kategori: Bilgisaçar

alkol içkiEtilik alkol (ethanol) şeker yönünden zengin bir karışımın içinde, mayalanmayla meydana geliyor (maltoz, glükoz, fruktoz, sakaroz). Mayalanma birden olabiliyor. Örneğin ilk şarap herhalde üzümlerin üstünde oluşan maya mantarıyla meydana gelmişti. Ne zaman? Dünyadaki en eski yazılı metinler bile, mayalanmış içe-
çeklerden söz ediyor ve bunların ilk sırasında da şarap geliyor.

Buna karşılık çok daha yüksek dozda alkollü içkilerin hazırlanmasında kullanılan imbik ise Mısırlılar’ın MÖ 3000 yılında gerçekleştirdikleri bir buluş. Ne var ki usta biracı ve şarapçı oldukları halde, Eski Mısırlılar bu imbiği sadece güzel kokular ve makyaj malzemesi üretmek için kullanıyordu. “Kuvvetli” denen imbikten geçirilmiş içkilerin de, ancak Hıristiyanlık kadar eski olduğu sanılıyor. Her ne hal ise, insanlık tarihi ile alkolün tarihi birbirine paralel. İyi bir kalite şarap ve seçkin bir imbikten geçmiş içki, gerek ağız tadı olarak, gerekse bir sofraya kattığı neşeyle çekici şeyler. Ancak alkolün çekiciliği yalnız tadı yü-züden değil. İnsanın psişik durumu üzerinde de etkili oluyor ve bu yüzden de insanoğlunun alışkanlığına kapıldığı ilk “uyuşturuculardan biri sayılıyor.

Alkolün Etkileri

Alkolün zararsız veya tehlikeli olması, aslında alınan doza bağlı. Asıl sorun da, birinci durumdan İkincisine geçmenin bir damlaya bağlı olması. Başlıca içkilerden biri sayılan şarap bile, simge bir içki. İnsana güç, erkeklik verdiği düşünülmüş, buna bir de dinsel rol katılmış. Tektanrılı olmayan dinlerin pek çoğunda şarabın kutsal bir yeri var. Hıristiyanlıkta da İsa’nın kanını simgeliyor. Buna karşılık İslamiyet, şarabı haram sayıp, içilmesini yasaklıyor.


Geri Dön: Alkol, Alkollü İçkiler ve Etkileri