Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Fetişizm yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
15 Mart 2013

Fetişizm

Kategori: Bilgisaçar

fetişim nedir özellikleriFetişizm kelimesi, Portekizce “Feitiço” kelimesinden türemiştir. Sözlük anlamı “Sahipleri için yararlı birtakım üstün güçler olduğu varsayılan hayvan veya nesne-ler”dir. Fetişizm, diğer bir şeyin yerine konulan alışılmamış bir nesneye duyulan, cinsel bağlılığı simgeler: Saç ve ayaklar gibi vücudun çeşitli kısımları giysiler, bir çamaşır parçası ve hatta ayakkabı…

“Psikopathina Sexualis”te Krafft-Ebing şöyle yazar: Fetiş, nesne veya nesne parçaları olup ilişkili oldukları kişiyi hatırlatıp coşkun duygular uyandırır.

Diğer bir deyişle, fetişist, parçayı bütünün yerine koyar ve mesela, tüm bir kadın olarak gördüğü ayakkabıyla mastür-‘ basyon yapmaya kalkar. Gerçekte fetişizm, birçok başka sapkınlığın ayırım noktası olarak görülmektedir. Bir potini sevmeye kalkan kişi, aslında ayaklar altında ezilmekten hoşlanan bir mazohisttir. Birkaç seneden beri Amerika’da, motosiklete binip, deri giysilerle dolaşan ve erkeksi görünümlü gençlik grupları türemiştir. Çoğunlukla eşcinsellerin devam ettikleri bu tür topluluklarda, sadomazohizt (sadomazoşist) eğilimler su yüzüne çıkmıştır. Bununla beraber çok daha az zararlı ve hiçbir şekilde patolojik olmayan bir fetişizmin görüldüğü çok sayıda insan yaşar: Esmerleri veya sarışınları tercih edenler, belirli kokulara eğilim duyanlar gibi…

Plajlardaki çıplaklık çoğu kez içimizden pek çoğunda bulunan ekzibisyonist ve vuayörist eğilimleri yumuşatır. Açık havada spor yaparak nem kendini başkalarına gösterip hem de başkalarını görerek doğaya dönüş biçiminde bazı eğilimlerin yok olmasını sağlar.


Geri Dön: Fetişizm