Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Ergenlik yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
30 Mart 2013

Ergenlik

Kategori: Bilgisaçar

ergenlik nedir özellikleri nelerdirÇocuğu yetişkinlerin dünyasına götüren psiko-seksüel olgunlaşma dönemine ergenlik diyoruz. Kelimenin latincesi “pubes”, hem kıl, hem de erkeklik belirtisi anlamında kullanılır. İlk gençlik, ergenlikle başlar. Kestemberg bu yaş döneminin sadece olumsuz anlatımla yani (ne bir çocuk, ne de bir yetişkin olan kişi) olarak tanımlanabileceğini söylemiştir. Çocuk psikiyatrisi (1965).

Fizyolojik açıdan, cinsel organlar daha faal olmaya başlamış ve her cinsiyeti belirleyen özellikler gözle görülür bir hale gelmiştir. Bunlar ikinci derecede cinsel özelliklerdir: kıllanma, ses değişikliği, kızlarda âdet görme, beliren memeler.

Beynin alt kısmında bulunan hipofiz bezi erkek çocuktat testislerin düzenli çalışmasını ve erkeklik hormonlarının salgılanmasını, kız çocukta ise ovülasyon işleminin başlaması ile ilk kadın hormonlarının salgılanmasını kontrol eder. Bu hormonlar organizma içinde ergenlikten önce de var olmakla birlikte, esas görevlerine bu devrede başlarlar.

Ergenlik yaşı kalıtım ve çevre ile yakından ilgilidir; farklı cinslerde, hatta bireyler arasında da farklılıklar gösterir. Fransa’da kızlarda 11-14, erkeklerde ise 12-15 yaşları arasında başlar. Üst sosyal sınıflara mensup ve rahat ortamlarda yetişmiş çocukların diğerlerine kıyasla daha erken ergenliğe eriştikleri söylenebilir. Bu olayla beslenmenin ve bilhassa büyümenin en büyük yardımcılarından biri olan proteinlerin rolleri vardır

 


Geri Dön: Ergenlik