Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Kan Uyuşmazlıkları yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
16 Mart 2013

Kan Uyuşmazlıkları

Kategori: Bilgisaçar

kan uyuşmazlığıAkyuvarlar vücudun herhangi bir dokusunu düşman zannetmemelidir. Bu yüzden “tanımak” önemlidir. Bu tanımayı sağlamak için her hücre, üzerinde kromozomlarının DNA’sı tarafından belirlenen birer kimlik kartı taşır. Bu nedenle organ nakillerinde vücudun reddetmeyeceği bir organ bulmak çok güçtür. Vücut için yabancı olan düşmandır. Kan grupları bu durumun uzun süreden bilinen bir örneğidir.

Alyuvarlar 4 ana kategoriye ayrılır. A, B, AB ve O gruplan. Bu gruplar alyuvar yüzeyindeki bir işaret ile ve O grubunda bu işaretin yokluğu ile belirlenir. A grubundakiler için B ve AB grubu kanlar kabul edilmez özelliktedir. Bazı durumlarda O.grubu kabul edilebilir. Aynı durum diğer gruplar için de geçerlidir. O gruptan olan bir kan diğer hiçbir grupla bağdaşamaz. Sadece AB grubundakiler her iki işareti de taşıdıklarından diğer gril ederler.

Lüfus içinde dağılımı, bölgelere göre değişir. Fransa’da yüzde 40 insan A grubu, bir o kadarı O grubundandır. Yüzde 10 kişi B yüzde 5 AB gruplu insan vardır.s

Bu veriler alt-gruplarm varlığıyla iyice karmaşıklaşır. Rh faktörü bunların en önemlisidir. İlk defa Maccus Rhesus maymununun kanında bulunduğu için bu adla adlandırılan faktör Rh (-) ve Rh (+) olarak ikiye ayrılır. İlk kan almada Rh (-) bir kişi Rh bir kana tepki göstermez. İkinci ve üçüncü kan vermeler tehlikelidir. Hamilelikte olan bazı kazalar kanın bu özelliğiyle açıklanır.

Rh (-) bir annenin ilk çocuğu Rh (+) ise annenin kanı ikinci Rh (+) çocuğuna tepki gösterecek ve fetüsün veya doğacak bebeğin ölümüne yol açabilecektir. Böyle bir dram günümüzde doğum sonrasında anneye verilen bir ilaçla önlenmektedir. (Antirhesüs gamma globülin enjeksiyonu)


Geri Dön: Kan Uyuşmazlıkları