Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
10 Kasım 2012

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi

Kategori: Bilgisaçar,Coğrafya

güney kıbrıs rum yönetimiYüzölçümü: 5750 kilometrekare

Nüfusu: 520.000

Önemli şehirleri: Lefkoşe (Başkent), Baf, Larnaka, Limasol.

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ardından bunalımlı dönemler geçirdi. Başpiskopos Makarios’un ölümünden sonra bir süre muhafazakâr lider Klerides başkanlık yaptı. Daha sonra onun yerine iktidar olan orta sol çizgideki Kipri-anu, Kıbrıs sorununun çözülememesi için elinden geleni yaptı. Sorunu ikili görüşmeler yoluyla çözümleyeceği yerde uluslararası platforma çekti. Kiprianu ülkesinin sorunlarıyla uğraşacağına hep uluslararası kuruluşlarda Rum tezlerinin haklılığını savundu.

Onun yerine komünistlerin de desteğini alarak seçilen Vasiliu önceleri diyalog yanlısı görünmesine rağmen Kiprianu’dan farklı bir politika izlemedi.

güney kıbrıs rum cumhuriyeti hakkında bilgi

Ekonomi

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyetinin ekonomisi 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra geçen süre içerisinde özellikle son yıllarda toparlanmıştır. 1974 yılında gayrısafi milli hasılasında önemli düşüşler görülen Kıbrıs Rum kesimi 1979 yılında üretimde rekor seviyeye yükselmiştir. Aynı yılda işsizlik sorunu kalmamıştır. Kişi başına ortalama gelir reel anlamda yüzde 45 oranında artmıştır. Enflasyon yüzde 13.5 dolayındadır. Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti özellikle petrol ve hammadde ithal etmektedir. İthalattaki artış yüzde 18.8’dir.

Petrol ithalatı toplam ithalatın yüzde 19’u kadardır. İhracatta artış 1979 yılına göre daha az gerçekleşmiştir. Buna neden temel ihraç malı olan tarımsal ürünlerin uluslararası piyasalardaki düşük fiyatıdır. Kıbrıs Rum kesimi özellikle sınai mallar ihraç etmektedir. Temel tarım ürünleri üzüm, patates, süt, turunçgiller ve buğdaydır. Dış ticarette en büyük payı Avrupa Ekonomik Topluluğu üyeleri almaktadır.


Geri Dön: Güney Kıbrıs Rum Yönetimi