Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Belçika yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
07 Kasım 2012

Belçika

Kategori: Bilgisaçar,Coğrafya

belçika bayrağıYüzölçümü: 11.779 kilometrekare

Nüfusu: 9.897.000

Önemli şehirler; Brüksel (Başkent), Liege, Bruges, Mons, Antwerp, Gent, Hasselt, Namur, Ar-lon, Oostende.

Belçika 11.779 mil karelik yü- . zölçümü ile Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biridir. Ülke 49 derece 30 dakika ve 51 derece 30 dakika kuzey enlemi ile 2 derece 33 dakika ve 6 derece 24 dakika boylamı arasında yer almaktadır. Kuzeyinde Kuzey Denizi ve Hollanda ile kuşatılan ülke, Federal Almanya, Lüksembug ve Fransa ile çevrilmiştir. Çök girintili çıkıntılı olması nedeniyle oldukça uzun bir sınıra sahip olan Belçika’nın sınır uzunluğu 1.445 kilometredir.

Belçika’nın iklimine okyanus doğrudan etki eder ve kışın sertliğini önler. Ancak sıcaklığın gün içinde bile çeşitlilikler gösterdiği Belçika’da, en sıcak ay olan Tem-muz’un ortalaması -16 derece, en soğuk ay olan Ocak’ın ortalama sıcaklığı 3 derecedir. Kuzeyden gelen soğuk ve güneyden gelen sıcak hava kütleleri yağışı düzenli kılar. Yıllık yağış miktarı 800 milimetredir.

Belçika, tepeler, platolar ve ovalarla kaplıdır, yüksek dağlar bulunmaz. En yüksek noktası 694 metredir.

Dil

Üç dil konuşuluyor. Küçük çapta bir Babil’i andıran Belçika’da M.S. III. yüzyıldan  bu yana üç ayrı dil konuşulmaktadır. 1971 Anayasası dört dil yöresi tanır:

Kuzeyde Flamanca, Güneyde Fransızca, Doğuda Almanca konuşulurken, Brüksel çift dilli (Flamanca ve Fransızca) bir bölge olarak kabul edilmiştir.

Kurum ve Kuruluşlar

Brüksel, ayrıca üzerinde taşıdığı uluslararası ağırlıkla da öne geçer. Kentte 700 uluslararası kuruluşun merkezi bulunur. NATO ve Ortak Pazar bunların en önemlileridir. Brüksel nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu yabancılar oluşturmaktadır.

Yollar (Demiryolları ve Karayolları)

Yüzölçümüne göre yoğunluğu açısından, dünya demiryolu ağının en güçlü olduğu ülkelerden biri, toplam 4046 kilometrelik demiryolu ile Belçika’dır. Ülkenin toplam 13 bin 730 kilometre karayolu bulunmaktadır. Belçika’dan yedi uluslararası anayol geçmekte-
dir. Özel araba, otobüs ve diğer taşıtların sayısı 5 milyon olarak saptanmıştır.

Trafiğin yapılabildiği akarsu uzunluğu 1574 kilometredir. En büyük havaalanı Bruxelles-National’dir.

Gelenek ve Görenekler

Belçikalılar törel geçmişleri ve geleneklerini bugün de yaşatma yolunda verdikleri uğraşla övünen bir ulustur. Dinsel geleneğin en önemli günleri, 2 Mayıs’ı izleyen ilk pazar günüyle (Saint-Sang kilisesinde kutlanır) Temmuz ayının son pazarına denk gelen ve Fur-nes’de kutlanan “Cezalılar” günüdür. “Altın Araba” gibi kimi dinsel günler ise bütünüyle “folklorik” bir nitelik almıştır.

Geniş şölenlerle kutlanan ve gündelik yaşama büyük ölçüde renk katan festivallerin başında “Kediler Geçiti” anılabilir: Belçikalıların ‘.‘soğan” kılığına girdikleri festival de apayrı bir neşe kaynağıdır. Ülkede hemen her “ayrıntı” bir festival konusuna dönüşür: Ciney bolgèsin-de bira, Weplon’da çilek, Viel-salm’da Cadılar, Polleur’de horoz, Schoenberg’de ise kurbağalar türlü şenliklerin konusu olmaktadır her yıl.

İş Hayatı

Belçika’nın haftalık çalışma süresi, beş gün üzerinden toplam 40 saattir. Fazla mesai yüzde 25 ile yüzde 100 arası artan bir ücret fazlası ödenir. Yılda 10 günlük bayram tatili dışında, her çalışanın dört hafta süreyle ücretli izne hakkı vardır. Belçika, AET üyesi ülkelerin işçilerine kendi işçileriyle aynı hakları tanır.

Eğitim

Belçika bütçesinin yaklaşık dörtte biri eğitime ayrılmıştır. Büyük Kral’a dek uzanan eğitim geleneği, ülkede köklü bir üniversite kurumunun yer etmesini sağlamıştır. Belçika’da eğitimin temel ilkeleri şunlardır: Anayasa kesin öğrenim özgürlüğü tanır; bölgeye göre eğitim dili saptanır; 14 yaşına kadar öğrenim görmek zorunludur; orta öğrenimde öğrenci hem yüksekokullara, hem de meslek okullarına gidebilecek biçimde yetiştirilir.

1425’te kurulan Louvain Üniversitesi ülkenin en eski yükseköğrenim kurumudur. Bunun dışında Anvers, Gent, Brüksel ve Mons üniversiteleri önem taşır. Son yirmi yıl içinde öğrenim görenlerin sayısının iki katına çıkması Belçika’da ciddi ekonomik sorunlar doğurmuştur.


Geri Dön: Belçika