Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Linux Nedir? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
08 Ekim 2012

Linux Nedir?

Kategori: İnternet,Teknoloji


linux nedir

Linux'un simgesi penguen ve Linux'un başmimarı Linus Torvalds

Linux, 1991 yılında geliştirilmeye başlanan; başta bilgisayarlar olmak üzere, tüm taşınabilir ve mobil aygıtlar için yazılan işletim sistemi çekirdeğidir. Popüler olan işletim sistemlerinden farkı, tamamen açık kaynak kodlu olmasıdır. Adı, ilk geliştiricisi ve mimarı olan Linus Torvalds‘tan gelmektedir.

Linux tabanlı işletim sistemlerinin tamamını yakını ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Ubuntu, Red Hat, OpenSuse; ayrıca Türk yazılımcıların geliştirdiği Pardus, Linux çekirdeği üzerinde temellendirilmiş olan açık kaynak kodlu ve ücretsiz işletim sistemlerinden birkaçıdır. Şu an “son kullanıcılar” tarafından adlandırılan kitle tarafından kullanım oranı yüzdelik dilim içinde (% 1 – 2) fazla yer etmezken büyük ulusal ve uluslararası kuruluşlar sunucu alanında Linux’u tercih ederler. Bunun nedeni, Linux’un hem güvenlik hem de ekonomik açıdan diğerlerinden her zaman birkaç adım önde olmasındandır.

Linux, dünya çapında da son yıllarda önemli aşamalar katetmiş, birçok ev ve işyerine “konuk” olmuştur. Geleceği oldukça parlak olan Linux, her geçen gün yüzdelik dilim içerisinde payını sürekli arttırmaktadır. Ardında yüzbinlerce gönüllü geliştirici, adeta Linux’un bir sigortasıdır. Günümüzde -neredeyse- tüm 32 ve 64 bit bilgisayarlara Linux kurulabilmekte, hatta gelişen teknoloji ile telefon, tablet ve televizyonlara da yüklenebilmektedir. Ayrıca, Google’ın mobil işletim sistemi olan Android de Linux altyapısını kullanır.

____________________


____________________

Ulusal işletim sistemi projemiz olan Linux temelli Pardus da son yıllarda büyük bir atak göstermiştir. Bazı devlet kurumlarında kullanılması sağlanmıştır. Bazı emniyet kurumları ve MİT bunlara örnek verilebilir. Böylece Microsoft Windows ve türevlerine ödenen paralar hem cepte kalmış hem de güvenlik daha üst düzeyde olmuştur. Ayrıca Pardus kullananlar bir araya gelerek oluşturdukları bir fikir platformu da var: Özgürlük İçin. Burada hem öneri ve şikayetlerinizi belirtiyor hem de karşılaştığınız soru ve sorunlara çözümler bulabiliyorsunuz.


Geri Dön: Linux Nedir?