Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak 1950 Yılında Neler Oldu? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
12 Ekim 2012

1950 Yılında Neler Oldu?

Kategori: Tarih

bu yıl bugün neler olmuş1950 yılında Türkiye‘de ve dünyada neler olduğunu, önemli buluşları, savaş ve barışları, dünya ve Türk tarihine yön veren kişilerin doğum ve ölümlerini ve diğer önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

31 Ocak: Sovyetler Birliği lideri Stalin, Ho şi Minh rejimini tanıdığını açıkladı. Fransa, bu tutumu protesto etti.

24 Şubat: ABD’nin Romanya Askeri Ataşesi Eugene Karp, Orient Express’te uğradığı bir saldırı sonucu öldürüldü.

21 Mart: İngiltere’da yapılan bir araştırma, bu ülkedeki tüm evlerden sadece yüzde 46’sında banyo bulunduğunu ortaya çıkardı.

1 Nisan: Birleşmiş Milletler, Kudüs’ün ikiye bölünmesini öngören bir planı kabul etti.

18 Mayıs: Londra’da 12 NATO ülkesi Dışişleri Bakanları Batı Devletleri arasındaki işbirliğini güçlendirmek için ‘Altı – Nokta’ programını kabul ettiler.

29 Mayıs: Güney Afrika’ da, beyaz olmayanlar, hükümetin ırkçı politikasını protesto etmek amacıyla bir günlük yas ilan ettiler.

28 Haziran: Çin’deki milliyetçiler, Birleşmiş millet-ler’in isteğine uyarak Kıta Çin’ine yönelik hava ve deniz saldırılarını durdurdular.

22 Temmuz: Belçika Krali Leopold III, altı yıllık bir sürgünden sonra ülkesine döndü. Brüksel’deki sosyalist hükümet bu gelişi protesto amacıyla istifa etti.

24 Ağustos: Mao Çe Tung, Birleşmiş Milletler’e başvurarak Formosa çevresindeki sularda dolaşan Amerikan donanmasının geri çekilmesini istedi.

4 Eylül: Washington, Kore açıklarındaki Birleşmiş Milletler gemilerini tehdit eden bir Rus bombardıman uçağının düşürüldüğünü açıkladı.

22 Kasım: ABD’nin Long Island kentinde iki trenin çarpışması sonucu 75 kişi hayatını kaybetti. mb warband

19 Aralık: General Eisenhower NATO Kuvvetleri Başkomutanlığına atandı.

2 Ocak: Gelir Vergisi uygulaması başladı.

23 Ocak: Kıbrıs meselesi ilk kez.TBMM’de görüşüldü. Dışişleri Bakanı Necmettin Sadak ‘Kıbrıs diye bir sorunumuz yok’ dedi.

16 Şubat: Tek dereceli, gizli oy ve açık tasnif esasına bağlı, çoğunluk sistemine dayalı seçim kanunu kabul edildi.

2 Mart: Orgeneral Mustafa Muğlalı 1942 yılında Van’ ın Özalp ilçesi’nde 33 kişiyi mahkeme kararı olmadan kurşuna dizdiğinden 20 yıla mahkûm oldu.

11 Nisan: Mareşal Fevzi Çakmak’ın İstanbul’daki cenazesinde askeri töreni engelleyen olaylar çıktı.

22 Mayıs: TBMM Hüseyin Cahit Yalçın başkanlığında çalışmalarına başladı. Celal Bayar, Cumhurbaşkanlığına seçildi. Kabineyi kurmakla Adnan Menderes görevlendirildi.

16 Haziran: Türkçeleştiril-miş ezanın eskiden olduğu gibi Arapça okunmasına dair kanun kabul edildi.

14 Temmuz: Genel Af kabul edildi.

22 Temmuz: İzmir’de dördüz doğdu. Cumhuriyet tarihinin ilk dördüzlerine; Hürriyet, Adalet Uhuvvet, Müsavat adı verildi.

21 Eylül: Takviyeli Türk Tugayı Kore’ye hareket etti. (Varışı: 17 Ekim)

22 Ekim: Genel Nüfus Sayımı. 20.947.188.

4 Kasım: Türkiye insan Hakları’nı ve Ana Hürriyetlerini Koruma Antlaşmasını Roma’da imzaladı.

15 Kasım: Son çağ şiirine yenilik getirmiş şairlerimizden Orhan Veli Kanık öldü.

12 Aralık: CHP merkez binası hazine malı oldu. 1950: Milli Eğitim Mükafatı Şampiyonluğunu Fenerbahçe, Türkiye Futbol Şampiyonası Birinciliğini İzmir’den Göztepe Takımı kazandı.

 

| >> Hangi Yıl Neler Olduya Geri Dön! << |


Geri Dön: 1950 Yılında Neler Oldu?