Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak 1946 Yılında Neler Oldu? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
13 Ekim 2012

1946 Yılında Neler Oldu?

Kategori: Tarih

bu yıl bugün neler olmuş1946 yılında Türkiye‘de ve dünyada neler olduğunu, önemli buluşları, savaş ve barışları, dünya ve Türk tarihine yön veren kişilerin doğum ve ölümlerini ve diğer önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

8 Ocak: Nürenberg’de Gö-ring Von Ribbentrop hakkında asrın davası başladı.

20 Ocak: General Charles de Gaulle, artık politikadan ayrılmaya karar verdiği gerekçesiyle görevinden istifa etti.

20 Şubat: Sovyetler Birliği Rus’ajanların Kanada topraklarında casusluk faaliyetlerinde bulunduklarını kabul ettiler.

7 Şubat: Nürenberg’de Hess davası başladı.

14 Mart: Goering, Nürenberg’de, savaştaki sorumluluğunu kabul etti.

13 Nisan: Matthausen konsantrasyon kampının 58 gardiyanı Almanya’da idama mahkûm edildi.

10 Mayıs: Müttefikler, Kuzey Afrika’daki İtalyan kolonilerinin Birleşmiş Milletler denetimine verilmesini kararlaştırdılar.

8 Haziran: Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere, 11 eyaletten oluşan bir Alman Federasyonu kurulması konusunda anlaştılar. 25 Temmuz: Su altında ilk atom bombası patlaması deneyi, Pasifik’te Bikini Atolü’nde gerçekleştirildi.

28 Ağustos: Amerika Birleşik Devletleri, Moskova’nın Batılı ülkeleri veto ettiği taktirde, Arnavutluk ve Moğolistan’ın BM üyeliğini veto edeceğini açıkladı.

30 Eylül: Nuremberg Mahkemesi, savaş suçluları hakkında verdiği kararları açıklamaya bugün başladı. 13 Ekim: Fransa’da yapılan referandum sonucunda, Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini daha azaltarak Dördüncü Cumhuriyet kuruldu.

6 Kasım: ABD’de yapılan seçimler sonucunda, Cumhuriyetçiler gerek Senato’ da, gerek Temsilciler Mec-lisi’nde çoğunluğu ele geçirdiler.

2 Aralık: Filistin’de düzenlenen bombalı bir saldırı sonucu, burada görevli İngiliz askerlerinden beşi hayatını kaybetti.

1 Ocak: İşçi Sigortaları Kanunu yürürlüğe girdi.

6 Ocak: Başbakan Saraçoğlu, Kars ’ ve Ardahan üzerindeki Sovyet taleplerini reddetti.

25 Ocak: İş ve işçi Bulma Kurumu kuruldu.

20 Mayıs: Türkiye UNESCO’ya katıldı.

27 Mayıs: Belediye seçimleri yapıldı. Bu seçimler Türkiye’deki ilk tek dereceli seçimlerdir.

31 Mayıs: Varto – Malazgirt – Malatya’da deprem. Varto’da 3000 ev yıkıldı. 650 ölü.

13 Haziran: Üniversitelere özerklik veren kanun kabul edildi.

6 Temmuz: Mareşal Feyzi Çakmak, DP listesinde İstanbul bağımsız adayı.

21 Temmuz: Türkiye’de muhalefetin de katıldığı ilk tek dereceli milletvekili seçimi yapıldı. CHP: 396, DP: 61, Bağımsız: 7 milletvekili. İstanbul milletvekillerinin 18’i DP’nin, 5’i CHP’nin oldu.

5 Ağustos: TBMM açıldı. İnönü 451 oyun 388’i ile cumhurbaşkanı seçildi.

8 Ağustos: Sovyetler Birliği, Türkiye ile ilgili devletlere başvurarak Boğazları Türkiye ile ortaklaşa kontrol etmek istedi.

22 Ağustos: Türkiye, Sovyetler’e ‘Boğazları başka devletlerle ortaklaşa korumayı kabul etmeyi egemenlik haklarına aykırı bulduğunu’ bildirdi.

7 Eylül: Türk parası devalüe edildi. Dolar 100 kuruştan 280 kuruşa çıktı.

16 Aralık: İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, Türkiye Sosyalist Emekçi ve Köylü Partisi Türkiye Sosyalist Partisi’ni İstanbul işçi Sendikaları Birliği’ni, İst. işçi Kulübü’nü ve bazı gazeteleri kapattı.

| >> Hangi Yıl Neler Olduya Geri Dön! << |


Geri Dön: 1946 Yılında Neler Oldu?