Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak 1922 Yılında Neler Oldu? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
05 Ekim 2012

1922 Yılında Neler Oldu?

Kategori: Tarih

bu yıl bugün neler olmuş1922 yılında Türkiye‘de ve dünyada neler olduğunu, önemli buluşları, savaş ve barışları, dünya ve Türk tarihine yön veren kişilerin doğum ve ölümlerini ve diğer önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

1 Ocak: Rusya’da yaklaşık 33 milyon kişinin büyük bir açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor. 26 Şubat; İngiltere ile Fransa arasında 20 yıl süreyle geçerli olmak üzere işbirliği anlaşması yapıldı. 18 Haziran: ABO’de, Columbia Üniversitesinde görevli bir grup bilima-damı, güneşin insan tenine çok yararlı ve gerekli olan D vitamini ürettiğini saptadı.

26 Eylül: Türkler karşısında uğranılan büyük yenilgi üzerine, Yunanistan’da Kral Kral Constantine tahttan indirildi, yerine George II geçti.

22 Kasım: Paris’te top-.lanan sürgündeki Ruslar, bir gün monarşinin yeniden canlanacağı inancıyla Grandük Nikola’yı Çar ilan ettiler.

21 Temmuz: ittihat ve Terakki ileri gelenlerinden. Cemal Paşa, Tiflis’e Erme-niler tarafından öldürüldü.

4 Ağustos: Enver Paşa Bu-hara’nın doğusunda Ruslar tarafından öldürüldü.

26 Ağustos: Büyük Taarruz başladı.

30 Ağustos: Dumlupınar (Başkomutan) Meydan Savaşı kazanıldı.

2 Eylül: 1, Yunan Kolordu Komutanı General Trikupis, esir alındı.

7 Eylül: itilaf Devletleri, mütareke için Ankara hükümetine başvurdu.

9 Eylül: Türk süvarileri İzmir’e girdi.

13 Eylül: İzmir’de sabotaj sonucu Ermeni mahallesinde başlayan yangından 20-25 bin ev ve dükkân yandı.

11 Ekim: Mudanya Mütarekesi imzalandı.

17 Kasım: Padişah Vahdettin İngiltere hükümetine sığınarak İstanbul’dan ayrıldı.

18 Kasım: TBMM, Abdül-hamit’i halife olarak seçti.

 

| >> Hangi Yıl Neler Oldu'ya Geri Dön! << |


Geri Dön: 1922 Yılında Neler Oldu?