Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak 1917 Yılında Neler Oldu? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
03 Ekim 2012

1917 Yılında Neler Oldu?

Kategori: Tarih

bu yıl bugün neler olmuş1917 yılında Türkiye‘de ve dünyada neler olduğunu, önemli buluşları, savaş ve barışları, dünya ve Türk tarihine yön veren kişilerin doğum ve ölümlerini ve diğer önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

31 Ocak: Petrograd’da İtilaf Devletleri Konferansı açılıyor.

1 Şubat: Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve öteki tarafsız ülkeleri uyararak denizaltı savaşına hız verdiğini, düşmanlarına yardım eden ülkelerin ticari gemilerinin ikazda bulunmadan batırılacağını açıkladı.

17 Şubat: Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, Amerikan gemilerinin olası saldırılara karşı kendilerini savunabilmeleri için silahlandırmaları konusunu görüştü.

17 Nisan: Rusya’ya dönen Vladimir Lenin, siyasi gücün sovyetlerdeki işçilerin eline geçmesini istedi.

7 Mayıs: Filistin’de Arap-lar’la Yahudiier arasında çatışmalar başladı. Filistinli Âraplar’ın Yahudiier karşısında belirli bir üstünlük sağladığı bildirildi.

19 Haziran: Rusya’da tümü Kadınlardan oluşan ilk askeri birlik kuruldu.

20 Ağustos: Macaristan’da gıda bulmakta çekilen güçlük nedeniyle, iki yıldan daha az ceza alan tüm mahkumlar serbest bırakıldı.

7 Aralık: ABD Başkanı Wilson, Kongre’nin hemen tüm üyelerinin de onayıyla bugün Avusturya’ya savaş ilan etti.

4 Şubat: Talat Paşa sadrazam oldu.

21 Şubat: Rumi takvimde değişiklik yapıldı; bugünkü takvimle arada bulunan 13 günlük fark kaldırıldı.

11 Mart: ingilizler Bağdat’ı aldı.

25 Mart: Şeriye Mahkemeleri Adalet Bakanlığı’na bağlandı.

9 Aralık: İngilizler Kudüs’ü aldı.

15 Aralık: Mustafa Kemal, veliaht Vahdettin ile birlikte Almanya’da inceleme gezisine ‘çıktı.

 

| >> Hangi Yıl Neler Oldu'ya Geri Dön! << |


Geri Dön: 1917 Yılında Neler Oldu?