Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak 1915 Yılında Neler Oldu? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
03 Ekim 2012

1915 Yılında Neler Oldu?

Kategori: Tarih

bu yıl bugün neler olmuş1915 yılında Türkiye‘de ve dünyada neler olduğunu, önemli buluşları, savaş ve barışları, dünya ve Türk tarihine yön veren kişilerin doğum ve ölümlerini ve diğer önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

5 Ocak: Dokuzuncu Ordu’ ya bağlı Türk askerleri, Orta Asya’da, 50 bin kayıp verdikten sonra Rus-lar’a teslim oldular.

25 Ocak: Alexander Graham Ben, New York’tan 4 bin 750 mü uzaklıktaki San Francisco ile telefon görüşmesi yaparak en uzun mesafeden telefon konuşması rekorunu kırdı, 21 Şubat: San Francisco Uluslararası Fuarı açıldı. Fuarda, birbirleriyle savaş halinde olan Avrupa ülkelerinin ürünleri de sergileniyor.

4 Mart: Petrograd’da bir açıklama yapan Rustar, Fransa ve Ingiltere’nin de desteğiyle Çanakkale Boğazı üzerinde hak iddia ettiler.

20 Nisan: ABD Başkam Wilson, Dünya Savaşı’na kesinlikle katılmayıp tarafsızlıklarını koruyacaklarını açıkladı.

3 Mayıs: Fransızlar, Alman Veliaht Prensi’nin karargahını bombaladılar.

21 Ağustos: İtalya Türkiye’ ye savaş açtı.

18 Eylül: İngiltere hükümeti, bugün yaptığı bir açıklamada, savaş için günde 3.5 milyon sterlin harcandığını belirtti.

3 Ocak: Yarbay Süleyman Askeri, Basra Valiliği’ne ve Basra Fırkası Komutanlığı’ sna getirildi.

15 Ocak: Kafkasya cephesinde Enver Paşa’nın yönettiği Sarıkamış Harekâtı sona erdi. 25 gün devam eden harekât ağır yenilgiyle sonuçlandı. Bunu Doğu Anadolu’da Rus işgali izledi.

15 Şubat: Mısır’ın ele geçirilmesi için Bahriye Bakanı Cemal Paşa’nın yönetiminde girişilen Kanal harekâtı başarısızlıkla sonuçlandı.

14 Nisan: Şuaybe yakınında meydana gelen bozgun üzerine Süleyman Askeri Bey intihar etti.

 

| >> Hangi Yıl Neler Oldu'ya Geri Dön! << |


Geri Dön: 1915 Yılında Neler Oldu?