Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak 1913 Yılında Neler Oldu? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
02 Ekim 2012

1913 Yılında Neler Oldu?

Kategori: Tarih

bu yıl bugün neler olmuş1913 yılında Türkiye‘de ve dünyada neler olduğunu, önemli buluşları, savaş ve barışları, dünya ve Türk tarihine yön veren kişilerin doğum ve ölümlerini ve diğer önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

1 Şubat: Michigan’da (ABD) ameliyatla köpek beyni bir adama nakledildi.

1 Mart: Avrupa’da fransi2 ve Alman Sosyalistleri bir savaş-karşıtı manifesto yayınladılar.

14 Nisan: New York’ta Dr. Harry Plotz, tifüs aşısını buldu.

16 Temmuz: Çin’de sivil savaşın Şanghay’da başladığı bildirildi.

2 Ekim: Aerobus adı verilen uçak, bugün Londra’ da pilotuyla birlikte 10 kişiyi taşıdı ve havacılık tarihinde en fazla yolcu taşıma rekorunu kırdı.

31 Aralık: Ünlü Mona Usa tablosu çeşitli serüvenlerden sonra Paris Louvre Müzşsi’ndeki yerine geri döndü.

3 Ocak: Yunanistan Sakız Adası’nı aldı.

4 Ocak: Harbiye Bakanı Nazım Paşa istifa etti; istifa işleme konulmadı. Devlet adamı, 20 gün sonraki Babıâli baskınında öldürüldü.

6 Şubat: Yunanistan Yan-ya’yı aldı.

20 Mart: Ziya Gökalp, Türkçülük hareketinin ilkelerini belirleyen yazı dizisini yayınlamaya başladı: Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak.

21 Mayıs: Yunanistan Sisam Adası’nı aldı.

23 Nisan: İşkodra Komutanı Hasan Rıza’yı öldürten Esat Paşa Toptanı, şehri Karadağlılara bıraktı. 14 Mayıs: Karadağ’ın lş-kodra’dan vazgeçmesi üzerine uluslararası bir birlik şehri işgal etti.

20 Temmuz: Hükümet, tütün tekelini elinde tutan Fransız – Alman – Avusturya şirketi Reji’den, imtiyaz süresini 10 yıl uzatma karşılığında 300.000 altın, bunu izleyen 1,5 ayda da 1.200.000 altın borç aldı.

 

| >> Hangi Yıl Neler Oldu'ya Geri Dön! << |


Geri Dön: 1913 Yılında Neler Oldu?