Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak 1911 Yılında Neler Oldu? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
01 Ekim 2012

1911 Yılında Neler Oldu?

Kategori: Tarih

bu yıl bugün neler olmuş1900 yılında Türkiye‘de ve dünyada neler olduğunu, önemli buluşları, savaş ve barışları, dünya ve Türk tarihine yön veren kişilerin doğum ve ölümlerini ve diğer önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

 

1 Nisan: Meksika Cumhurbaşkanı Portirio Diaz, ülkesindeki hoşnutsuzlukların giderek büyük boyutlara ulaşması üzerine, bazı reformlar yapmaya söz verdi.

12 Mart: New York ta Rockefeller Enstitüsü’nden Dr, Fletcher, ‘Çocuk Fel-ci’fiin nedenini ortaya çı-

13 Haziran: İgor Stra-vinsky’nin Petruşka adlı balesi, bugün Paris’te ilk sahnelendi.

5 Ağustos: Londra da bugün hava sıcaklığı gölgede 97 Fahrenheit dereceyi buktu ve İngiltere başkenti, son 70 yıiın en sıcak gününü yaşadı.

6 Kasım: Londra da Kraliyet Kanser Araştırma Fonu hastalığın kalıtımsal olabileceğini bildirdi.

1 Kasım: îtalyanlar, bugün Trablusgarp yakınlarında idünyada ilk kez uçakla hava saldırısını denediler.

5 Ekim: Kuzey Afrika’da İtalyanlar Trablus’u ele geçirdiler.

4 Ocak: Osmanlı hükümetinin yönetirri yeri olan Babıali yandı. Başbakanlık, Danıştay, içişleri Bakanlığı dairelerinin yanmasıyla, önemli pek çok belge yok oldu.

5 Haziran: Yeni padişah 5. Mehmet, Osmanlı tebası arasında birlik ve bütünlüğü sağlamak amacıyla, Rumeli gezisine başladı. Selanik, Üsküp, Kosova’da 22 gün süren gezi siyasal olaylann Osmanlı devleti aleyhinde gelişmesini ve Rumeli’nin elden çıkmasını önleyemedi.

11 Temmuz: Yazılarında İttihat ve Terakki ye sert eleştiriler yönelten Du-yunuumumiye Müfettişi Zeki Bey sokakta öldürüldü.

21 Kasım: ittihat ve Terakki Partisi’ne karşıt Hürriyet ve itilaf Partisi kuruldu.

 

| >> Hangi Yıl Neler Oldu'ya Geri Dön! << |


Geri Dön: 1911 Yılında Neler Oldu?