Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak 1910 Yılında Neler Oldu? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
01 Ekim 2012

1910 Yılında Neler Oldu?

Kategori: Tarih

bu yıl bugün neler olmuş1910 yılında Türkiye‘de ve dünyada neler olduğunu, önemli buluşları, savaş ve barışları, dünya ve Türk tarihine yön veren kişilerin doğum ve ölümlerini ve diğer önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

8 Mart: Fransa’da Barones de Laroche ilk kadın olarak uçak pilot ehliyeti alıyor.

21 Şubat: Mısır’ın Hristiyan Başbakanı Butros Ghaîi, milliyetçi bir fanatik tarafından öldürüldü.

4 Mayıs: Londra Albert Hall’de Kuzey Kutbu’nun kaşifi Robert Peary’e altın madalya verildi,

17 Haziran: Orta Avrupa’ da birçok ülkede korkunç seller, sadece Macaristan’ da 1000 kişinin öiümüne yol açtı.

21 Eylül: Rosa Lüksemburg, Alman Sosyalist Parti Kongresi’nde vuruldu.

12 Aralık: Yunanistan’da yapılan seçimleri Eleuthe-rios Venizelos büyük bir çoğunlukla kazanarak iktidarını korudu.

19 Ocak: Çırağan Sarayı yandı. Hareket Ordusunun İstanbul’a girmesinden sonra, Çırağan Sarayı, Meclis binası yapılmıştı. Yıldız Sarayı’ndan da değerli pek çok eşyanın getirildiği binanın yanmasından sonra, Meclis çalışmalarını Fındıklı Sarayı’nda sürdürdü.

14 Şubat: İtalya, Akdeniz‘ deki kuvvet dengesi bakımından, Trablus ve Bingazi’nin önem taşıdığını belirterek, Osmanlı Devleti’ nderi bu topraklarda imtiyazlar istedi. Dışişleri Bakanı Rifat Paşa da, bu isteği reddetti.

1 Nisan: Sırp Kralı, İstanbul’u ziyaret etti. Arnavutluk’ta Osmanlı Devleti’ne karşı isyan. Bu hareket,Arnavutluk’un Balkan Savaşı’nda , bağımsızlık kazanmasına kadar sürdü.

9 Mayıs: Girit Meclisi’ ndeki Rum üyeler, Yunan Kralı’na bağlılık yemini etti. Kısa bir süre sonra da, Meclis Başkanı Vent-zelos, Osmanlı tebası olduğu halde, milletvekili seçilerek, Yunan parlamentosuna girdi.

 

| >> Hangi Yıl Neler Oldu'ya Geri Dön! << |


Geri Dön: 1910 Yılında Neler Oldu?