Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak 1908 Yılında Neler Oldu? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
30 Eylül 2012

1908 Yılında Neler Oldu?

Kategori: Tarih

bu yıl bugün neler olmuş1908 yılında Türkiye‘de ve dünyada neler olduğunu, önemli buluşları, savaş ve barışları, dünya ve Türk tarihine yön veren kişilerin doğum ve ölümlerini ve diğer önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

27 Şubat: Washington’da Oklaboma’nın ABD’nin 46. devleti oluşu İlan edildi.

9 Haziran: Bir İngiliz hükümdarı ilk kez Rusya‘yı resmen ziyaret etti. Kral Yedinci Edward ile Rus Çarı Nikola, Baltık Denizi’ nde Reval’de buluştular.

13 Ağustos: Ünlü şarkıcı Enrico Caruso’nun eşi bir başka erkekle kaçtı. Carusu, olay üzerine yaptığı açıklamada, ‘Bu, en çok istediğim şeydi’ dedi.

17 Ekim: Paris’te Prof. Lannelongue, yeni bir tüberküloz serumu geliştirdiğini açıkladı.

14 Kasım: İsviçre’de Prof. Albert Einstein, ışıktaki ‘kuantum kuramını’ açıkladı.

21 Haziran: Selanik’te elektrikli tramvay işlemeye başladı.

12 Mart: İzmir’de Kramer Palas Oteli açıldı.

8 Mart: Osmanlı imparatorluğu sınırları içindeki ilk gizli gazete olan Neyyir -i Hakikat, Manastır’da yayınlanmaya başladı.

21 Mart: Uşak’ta makineyle halı üretecek bir halı fabrikası kurulması üzerine, işsiz kalacaklarını düşünen halı tezgâhı sahipleri, fabrikayı basıp makineleri parçaladı, pamuk depolarını yağma etti.

23 Haziran: Sivas’ta pahalı ve kötü ekmeği protesto eden kadınların başlattığı hareket gün boyu sürdü, hükümet konağı taşlandı, buğday depoları, buğday pazarı yağma edildi.

23 Temmuz: İkinci Meşrutiyetin kabulünün sonuçlarından biri olarak basındaki sansür uygulaması kaldırıldı.

24 Temmuz: Makedonya’ daki bütün siyasal suçlular affedildi,

31 Temmuz: Saray adına bilgi toplayan hafiye teşkilatı kaldırıldı.

17 Aralık: Millet Meclisi toplandı.

 

| >> Hangi Yıl Neler Oldu'ya Geri Dön! << |


Geri Dön: 1908 Yılında Neler Oldu?