Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak 1906 Yılında Neler Oldu? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
30 Eylül 2012

1906 Yılında Neler Oldu?

Kategori: Tarih

bu yıl bugün neler olmuş1906 yılında Türkiye‘de ve dünyada neler olduğunu, önemli buluşları, savaş ve barışları, dünya ve Türk tarihine yön veren kişilerin doğum ve ölümlerini ve diğer önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

4 Ocak: Ünlü dansçı Isadora Duncan’ın sanatını halk önünde icra etmesi, Berlin polisince yasaklandı.

9 Şubat: ABD’de doktorlar temiz hava ite soğuğun zatürre tedavisinde en etkili araçlar olduğunu ileri sürdüler.

30 Nisan: ABD’nin Pennsylvania kentinde, polis grevdeki maden işçilerinin üzerine ateş açtı. Olayda, 20 madenci hayatını kaybetti,

19 Mayıs: İsviçre’yi İtalya‘ ya bağlayan ve dünyanın en uzun tüneli olan 12 mil uzunluğundaki Simplon Tüneli, bugün hizmete girdi.

13 Haziran: Fransa’da bilimadamları ‘sürü hayvanlarına tüberküloza karşı bağışıklık kazandırdıklarını ileri sürdüler.

9 Eylül: Siedlce’de (Polonya) 100 Yahudi katledildi. 2 Kasan: Leon Troçki Sibirya’ya ömür boyu sürgüne gönderildi.

15 Şubat: Bir Osmanlı askerî birliği, Tabe’yi işgal etti. Bu olay 2. Abdülhamit’in, Sina Yarımadasının bir kısmını ve Akabe Kör-tezi’ne bakan kıyılarını ele geçirmek için başlattığı hareketin bir parçasıydı. Süveyş Kanalı ve Hindistan yolunun bundan zarar göreceği düşüncesiyle. İngiltere’nin verdiği ültimatom (3 Mayıs) üzerine, Osmanlı birlikleri işgal edilen yerlerden çekildi, Mısır sınırı yeniden eski durumuna geldi.

23 Mart: İstanbul Şehremini (Belediye Başkanı) Rıdvan Paşa, Göztepe’de, tabancayla öldürüldü. Cinayetin Şişli’de meydana gelmiş bir olaydan kaynaklandığı, suçluların arasında, Üsküdar Komutanı Ali Şamil Paşa’nın da bulunduğu 4 kişi olduğu saptandı. Suçlular Trablus-garp’a sürüldü.

 

| >> Hangi Yıl Neler Oldu'ya Geri Dön! << |


Geri Dön: 1906 Yılında Neler Oldu?