Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak 1903 Yılında Neler Oldu? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
29 Eylül 2012

1903 Yılında Neler Oldu?

Kategori: Tarih

bu yıl bugün neler olmuş1903 yılında Türkiye‘de ve dünyada neler olduğunu, önemli buluşları, savaş ve barışları, dünya ve Türk tarihine yön veren kişilerin doğum ve ölümlerini ve diğer önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

10 Ocak: Arjantin ile Şili bir silahsızlanma antlaşması imzaladılar.

25 Şubat: Makineli tüfeğin mucidi Dr Richard Gatling, 84 yaşında New York’ta öldü.

10 Mart: Paris’teki Tıp Akademisi alkolün zararlı olduğunu açıklayan bir rapor yayınladı.

2 Nisan: İspanya’da Madrid, Saragossa ve Salamanca kentlerinde öğrencilerle polisler arasında kanlı çatışmalar meydana geldi.

16 Haziran: Bir yaşındaki Pepsi-Cola şirketi, markasını ve amblemini tescil ettirdi.

17 Temmuz: Aralarında Lenin’in de bulunduğu Rus Sosyal Demokrat İşçi Partisi toplantısı Belçika’nın Brüksel kentinde yapıldı.

30 Eylül: Rus Çarı II. Nikola Viyana’yı ziyaretinde imparator Franz Josef’le Balkan bunalımını tartışıyor.

18 Kasım: Washington’da ABD ile Panama, Panama Kanalı’nın yapımı için bir antlaşma imzaladılar.

15 Ocak: Makedonya’da şiddetlenen olaylar nedeniyle, Sadrazam Sait Paşa azledildi, yerine Rumeli Islahat Komisyonu Başkanı Mehmet Ferit Paşa getirildi.

28-29 Nisan: Bulgar komitacıları, sorunlarına Avrupa devletlerinin dikkatim çekmek amacıyla, Selanik’te bir dizi bombalı saldırıya girişti. Bir yıl kadar süren olaylar ve görüşmeler sonunda, 2. Abdülhamit, Makedonya’nın yönetimine yabancı devletlerin müdahale isteğini kabul etti.

2 Ağustos: Bütün Makedonya’da 30.000 kadar çetecinin katıldığı Bulgar ayaklanması başladı.

6 Kasım: Haydarpaşa’da yaptırılan Tıbbiye öğretime başladı.

 

| >> Hangi Yıl Neler Oldu'ya Geri Dön! << |


Geri Dön: 1903 Yılında Neler Oldu?