Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak 1902 Yılında Neler Oldu? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
28 Eylül 2012

1902 Yılında Neler Oldu?

Kategori: Tarih

bu yıl bugün neler olmuş1902 yılında Türkiye‘de ve dünyada neler olduğunu, önemli buluşları, savaş ve barışları, dünya ve Türk tarihine yön veren kişilerin doğum ve ölümlerini ve diğer önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

16 Ocak: Almanya, Konya’ dan Bağdat’a kadar uzanan demir yolunun inşaatını gerçekleştireceğini açıkladı.

8 Şubat: Paris’te yapılan başarılı bir ameliyatla Siyamlı yapışık ikizler birbirinden ayrıldı.

14 Şubat: İtalya’nın Trieste kentinde, çalışma saatlerinin azaltılmasını isteyen işçilerin greve gitmesi ve bazı olaylar çıkması nedeniyle sıkıyönetim ilan edildi.

22 Mart: İran Şahı, Avrupa ile Hindistan arasında bir telgraf hattı konusunda İngiltere ile antlaşma imzalıyor.

1 Mayıs: Hindistan’daki bir kasırgada Dacca’da 416 kişi yaşamını yitirdi.

8 Nisan: Çin ile Rusya, Mançurya konusunda bir anlaşma imzaladı. Buna göre, Rusya Mançurya’ daki askerlerini geri çekecek.

23 Haziran: Almanya, Avusturya-Macaristan ve İtalya arasında 12 yıllık bir süre için geçerli olmak üzere üçlü ittifak imzalandı.

16 Ocak: Bağdat demiryolu imtiyazı 99 yıl için Anadolu Alıpan Demiryolu Şirketi’ne verildi. Konya’ dan başlayan demiryolu hattının iki yanında 20’şer km.’lik mesafe içinde madenleri bu şirket işletecek, ormanlardan odun kesilebilecekti.

27 Ağustos: Afyonkarahisar’da çıkan büyük yangın, 2 gün sürdü. 2.000 ev ve dükkân tamamen yandı.

22 Aralık: Müslümanların meyhanelerde herkesin gözü önünde içki içmesi hükümetin kararı ve padişahın onayı ile yasaklandı. Ancak uygulanması mümkün olmayan bu yasak bir süre sonra kendi kendine kalktı.

 

| >> Hangi Yıl Neler Oldu'ya Geri Dön! << |


Geri Dön: 1902 Yılında Neler Oldu?