Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak 1900 Yılında Neler Oldu? yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
28 Eylül 2012

1900 Yılında Neler Oldu?

Kategori: Tarih

bu yıl bugün neler olmuş1900 yılında Türkiye‘de ve dünyada neler olduğunu, önemli buluşları, savaş ve barışları, dünya ve Türk tarihine yön veren kişilerin doğum ve ölümlerini ve diğer önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

5 Ocak: Baltimore’da Dr. Henry A. Rowland “yerçekimi”nin nedenini buldu.

18 Şubat: San Francisco’ da bir adam tutulduğu kanser hastalığından X ışınları sayesinde kurtulduğunu ileri sürdü.

27 Şubat: Londra’da Memorial Hall’da 65 sendikadan 129 delegenin ve sosyalist üç derneğin temsilcilerinin düzenledikleri toplantıda parlamentoda işçi gruplarının temsil edilmesi kararı alındı.

5 Mart: ABD, Nikaragua ile Kosta Rika arasındaki anlaşmazlık üzerine ülkesinin menfaatlerini korumak için Orta Amerika’ya 2 kruvaziyer yolladı.

14 Nisan: Fransa Devlet Başkanı M.Loubet Paris Uluslararası Fuarı’nı dünyanın barış içinde yaşaması dileğiyle açtı.

14 Kasım: Değişik üç kan grubunun var olduğu keşfedildi. Viyana Patoloji ve Anatomi Enstitüsü’nde görevli Dr. Kari Landsteiner. Bu keşif insanlara kan verildiği zaman aldıkları kana neden değişik tepkiler gösterdiklerinin de anlaşılmasını sağladı.

1 Mart: İstanbul‘da, Muhbir, Terakki, Vakit, Tarik gibi Türkçe gazeteleri yayınlayan Ermeni kökenli Filip Efendi öldü. 70 yaşındaydı.

4 Nisan: 1877’de Rus ve Romanya ordularına karşı Plevne’yi savunmasıyla ünlü Mabeyn Müşiri Gazi Osman Paşa öldü, 68 yaşındaydı.

19 Haziran: Tiyatro afişlerine konulan resimlerin genellikle ahlaka aykırı olduğu ileri sürülerek, afişlere resim konulması sansürce yasaklandı.

12 Aralık: Ramazan boyunca son temsillerini verdikten sonra, bayram ertesi Şehzadebaşı’ndaki salaş tiyatroların yıkılması kararlaştırıldı.

 

| >> Hangi Yıl Neler Oldu'ya Geri Dön! << |


Geri Dön: 1900 Yılında Neler Oldu?