Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Flora ve Vejetasyon yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
20 Eylül 2012

Flora ve Vejetasyon

Kategori: Coğrafya

flora ve vejetasyonÜlkemiz, bitki türleri ve bitkilerin biraraya gelerek oluşturdukları topluluklar açısından son derece zengindir. Bu bitkilerin bir kısmı, dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen endemik tür ve topluluklardır. Bu durum Türkiye’nin çok engebeli bir yüzey şekline sahip olması ve herhangi bir bölgede farklı bitkilerin yetişmesine uygun ortam koşullarının bulunmasıdır.

Özellikle dağılık alanlar ve yeraltı suyu seviyesinin yüksek olduğu bazı lokal yerler, relik ve endemik bitki türleri yönünden zengindir. Bunlara örnek olarak Köyceğiz Gölü çevresindeki sığla veya günlük ağacı (Luçuidambar orientaiıs), Toros Dağlarında Anamas ve Davras Dağı’ndaki karstik çukurlar içerisinde yetişen kasnak meşesi (Ouercus vulcarıica), Kazdağ-ları’ndaki Kazdağı göknarı (Abies equi-trojani) verilebilir.

Ayrıca Toroslar’daki sedir (Cedrus libam) ormanları, Batı Karadeniz Bölümü’nde hem Cide hem de Yenice kasabasının güneyinde kuzeye bakan karstik yamaçlarda ve “Yedigöller” mevkiin-deki zengin flora ve vejetasyon görülmeye değerdir. Bu bitki zenginliğinden dolayı, Türkiye’de uluslararası alanda göknar, kızılçam, sedir ve ehrami karaçam sempozyumları düzenlenmiştir.


Geri Dön: Flora ve Vejetasyon