Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Deniz Ulaşım Araçları ve Özellikleri yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
15 Eylül 2012

Deniz Ulaşım Araçları ve Özellikleri

Kategori: Coğrafya

Dünyada özellikle kıtalararasında taşınan çeşitli maden, tahıl, çeşitli eşya, petrol ve sıvılaştırılmış doğal gazın esas yükünü, çeşitli özellikte yapılmış olan tankerler üstlenmektedir. Eğer deniz ulaşımı olmasaydı uluslararası ticaret, enerji ve sanayi alanında ilerleme günümüzdeki düzeyine ulaşamazdı. Örneğin Rusya’nın ABD’den ithal ettiği milyonlarca ton buğday taşınamazdı, yine milyonlarca ton kömür ve petrol sevkiyatı da olmazdı; dolayısıyla insanların beslenmesi, sanayi ve teknoloji alanındaki gelişme meydana gelmezdi ve çoğu ham madde ve enerji kaynaklarından yoksun olan Japonya bugünkü seviyesine ulaşamazdı. ABD, günde 13 milyon varil petrol ithal edemezdi. O bakımdan deniz yolu taşımacılığı, insanların beslenme ve çeşitli ihtiyaçlarını gidermesinde kalp damarları görevini üstlenir.

deniz ulaşım araçları

Deniz ticaret filosu ve taşıdığı yükle ilgili verilen rakamlar işin boyutunu açıkça göstermektedir. 20. yüzyılın başında ticaret filolarının toplamı 23 milyon gros ton’dan, 1961’de 135 milyon, 1969’da 227 milyon, 1974’te 331 milyon, 1985’de 416 milyon, 1994’te 437 milyon, 2004’te 575 milyon gros tona ulaşmıştır. Bu değerler, deniz ticaret floşundaki taşımacılık ve büyümenin ne denli önemli ve yüksek olduğunu göstermektedir.

1930’lu yıllarda 6000 groston olan gemilerin yük taşıma kapasitesi günümüzde birkaç yüz bin tona kadar ulaşmıştır. Gemilerin büyüklüğü ve yük hacmini veren ölçüler ise şunlardır:

Taşırma tonilatosu: Gemi ve içinde bulunan herşeyin ağırlığını kapsar. Bu geminin boş ve yüklü iken taşırdığı su kütlesinin ağırlığı ile de ölçülür.

Deadweight (DWT) tonilatosu: Bir geminin taşıyabileceği yükün ağırlığıdır. Bu ağırlık, gemideki yolcu ve yakıtın ağırlığını da içermektedir.

Gros ton/tonilato: Bir geminin hacmi genellikle “gross tonilato” olarak ölçülür. Gross tonilato, gerek güverte altı, gerekse güverte üstü bütün boşlukların toplam hacmidir. Bu ölçüde bir tonilato 2832 m3’e eşit bir hacim ölçüsüdür.

Net tonilato (register ton): Yakıt sarnıçları, makine bölümleri, tayfa kamaraları ve geminin çalışması için gerekli diğer bölümlerin hacmi olan gross tonilato çıkarıldıktan sonra geminin geri kaian net hacmidir.

Kaydolduğu ülkenin bayrağına göre deniz ticaret filosunda Panama, Liberya, Yunanistan, Hong Kong, Marşal Adaları, Bahamalar, Singapur, Malta, Güney Kıbrıs, Çin ve Norveç; ülkelere göre ise Yunanistan, Japonya, Çin, Almanya, ABD, Singapur, Norveç, Birleşik Krallık ve Norveç öndedir. Ülke itibariyle deniz ticaret filosunda Yunanistan, Japonya ve Çin ilk sıradadır.


Geri Dön: Deniz Ulaşım Araçları ve Özellikleri