Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Askeri ve Uzay Sanayi yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
12 Eylül 2012

Askeri ve Uzay Sanayi

Kategori: Coğrafya

askeri uzay sanayiÖzellikle 20. yüzyıl başlarından itibaren süper güçlerin dünyaya hakim olma emelleri, buna bağlı olarak birbirlerine karşı üstünlük kurma gayretleri, tank, top, tüfek, uçak ve diğer teçhizat üretimi ve teknolojisinde gelişmelere yol açmıştır. Başlangıçta Almanların üstün olan silâh teknolojisi, ABD ve Rusya’nın nükleer başlıklı füzelerin yapımıyla devam etmiştir. Esasen savaşlar, teknolojinin gelişmesini de beraberinde getirmiştir. Örneğin 2. Dünya Savaşı sırasında Sibirya soğuklarında motorları donan Alman tank ve askeri personel araçları için hava soğutmalı motorlar üretmiştir.

2. Dünya Savaşı’nda ABD’nin ürettiği atom bombalarının Japonya’da Hiroşima ve Nagazaki’ye atılması, Japonların teslim olmasına neden olmuştur. Soğuk Savaş sürecinde ABD’nin uzay çalışmalarında Rusya’yı geçerek “Yıldızlar Savaşı” projesinin gündeme gelmesi, uzay çalışmalarında bir dönüm noktası olmuştur. Günümüzde başta ABD olmak üzere Rusya, Çin, Fransa askeri sanayide ileri durumdadır.

ABD, geliştirdiği insansız uçak başta olmak üzere, ileri teknolojiyle üretilen helikopter, zırhlı tanklar, araçlar ve çeşitli silahlar vb. yönünden rakipsiz duruma gelmiştir. Casus uyduları aracılığyla bilgi edinme sistemi ve roketler ile çeşitli uzay araçları yapımı, dünyada süper askeri güç olmasını sağlamıştır.

Başta ABD olmak üzere, Rusya, Çin, Fransa ve Almanya dünya silah sanayiinde önde gelen ve ihracat yapan ülkelerdir.

 

>> Sanayi Kolları‘na Geri Dön <<


Geri Dön: Askeri ve Uzay Sanayi