Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Tekstil ve Konfeksiyon Sanayii yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
11 Eylül 2012

Tekstil ve Konfeksiyon Sanayii

Kategori: Coğrafya

tekstil konfeksiyon sanayiBu sanayi kolu, dünyada gelişmeye başlayan ilk sanayi kolu olarak dikkate alınabilir. Sanayi devrimiyle birlikte başta Birleşik Krallık’ta olmak üzere dokuma tezgahlarının yapılmasıyla konfeksiyon ürünleri üretilmeye başlanmıştır. Daha

sonra Batı Avrupa ve ABD’de önemli gelişme göstermiştir. Ötedenberi el dokumacılığının geliştiği Çin ve Hindistan başta olmak üzere birçok ülkede pamuklu dokuma ürünleri önemli artışlar olmuştur. Başlangıçta ingilizlerin sömürgesi olan Hindistan’ın pamuk ve yünleri ile Avustralya’nın yünleri, Ingiltere’de işlenerek ihraç edilmiş; Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasından sonra dokuma ve giyim sanayi tabir uygun ise Hindistan’a kaymıştır.

Tekstil ve konfeksiyon sanayi kolunun geliştiği ülkelerin başında ABD (Dünya üretiminin % 26’sı), İtalya {% 10.8), Japonya (% 6.3), Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, Hong Kong, ispanya, Güney Kore, Kanada, Sırbistan, Meksika, Brezilya ve Belçika’dır. Konfeksiyon ürünleri ihracatında ise önde gelen ülkeler; Hong Kong, Çin, İtalya, Almanya, Güney Kore, ABD, Fransa, Türkiye, Tayland, Portekiz, Tayvan, Hindistan, Birleşik Krallık ve Hollanda’dır.

Çin ve Hong Kong ürünleri, ucuz olması nedeniyle dünya piyasalarında alıcı bulmaktadır. İtalya ve Fransa, her yıl ve mevsim moda merkezlerinde yaptıkları stillerle özellikle gelişmiş ülkelerde satınalma gücü yüksek insanların gardolabındaki giysilerini yenilemekte ve böylece konfeksiyon ürünlerinde tüketimi teşvik etmektedir.

 

>> Sanayi Kolları‘na Geri Dön <<


Geri Dön: Tekstil ve Konfeksiyon Sanayii