Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Enerji Kaynakları yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
30 Ağustos 2012

Enerji Kaynakları

Kategori: Bilim

enerji kaynaklarıİnsanların her yönden gelişmesine hizmet eden malzemeler, arz kabuğunda bulunan çeşitli madenler, mineraller ve kayalardır. Bunların başında ise hem ham madde hem de enerji kaynağı olarak kullanılan kömür ve petrol gelmektedir. Bilhassa 19. ve 20. asrın başlarından itibaren kullanılmaya başlanan bu iki madde sayesinde insanoğlu kültürel ve teknik yönden başdöndürücü bir hızla ilerlemeye ve her türlü elektronik cihazdan gezegenlere kadar giden taşıtları yapmaya başlamıştır. Bu enerji kaynakları sayesinde insanoğlu, okyanuslar arasında seyrüsefer yapan gemi ve uçakların, traktör ve çeşitli tarımsal makinelerin, fabrikaların çalışmasını sağlayarak önemli bir ilerleme kaydetmiştir.

Günümüz dünyasında enerji üretimi ve tüketimi, ülkelerin gelişmesi ile doğrudan ilişkilidir. Zira enerji; bilgisayarın kullanımından, haberleşmeye, bir evin aydınlatılmasından tutun da fabrikaların çalışmasına ve ulaşımın sağlanmasına varıncaya kadar tüm alanlarda kullanılan ana girdidir. Enerji üretimi ve tüketimi olmaksızın bir toplumun, ülkenin gelişmesi imkânsızdır. O bakımdan tüm ülkeler enerji yatırımına son derece fazla önem vermektedir. Her yıl enerji üretimi ve tüketimi sürekli artış göstermektedir.

 

Tükenebilir Enerji Kaynakları

 

Kömür

 

Petrol

 

Doğal Gaz

 

Nükleer Enerji (Radyoaktif, Atom)

 

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

 

Jeotermal Enerji

 

Rüzgar Enerjisi

 

Biyogaz

 

Hidroelektrik Enerjisi

 

Güneş Enerjisi


Geri Dön: Enerji Kaynakları