Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Güneş Enerjisi yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
30 Ağustos 2012

Güneş Enerjisi

Kategori: Bilim

güneş enerjisiGüneş, Güneş Sistemi’nin en büyük ve tek enerji kaynağıdır. Bir gezegen olarak Dünya’nın Güneş’ten aldığı enerji toplamı bir yılda 1,5 katrilyon megawatt/saattir. Bu enerji miktarı, dünyada insanların 1 yılda tüketilen enerjinin 28 000 katı kadardır.

Esasen dünyada jeotermal ve nükleer enerji dışında tüm enerjinin kökeni Güneş’e aittir. Petrol ve kömürdeki enerji, güneş enerjisinin ta kendisidir. Zira bitkiler fotosentez sırasında Güneş’ten aldıkları enerjiyi dokularına kimyasal olarak bağlayarak CHO bileşenlerini üretir; burada Oksijen (O) yanıcı, Hidrojen (H) yakıcı ve Karbon (C) ise bağlayıcı olan maddedir. Bitkinin yanması, çürümesi esnasında bu enerji tekrar açığa çıkar. Daha önce belirtildiği gibi petrol ve kömür yatakları, organik kökenlidir ve güneş enerjisinin birikmiş olduğu birer konsantre depodur.

Kurak tropikal ve yarıkurak subtropikal bölgeler, güneş enerjisi yönünden büyük potansiyel göstermektedir. Türkiye’de güneş enerjisinin potansiyeli 25 milyon ton petrole eş değerdir. Ülkemizde güneş enerjisinden sıcak su üretilmektedir.

Güneş enerjisinden çeşitli yollardan faydalanılır. Bunlardan biri, binaların çatılarında sık olarak gördüğümüz güneş kollektörleri ile 65°C’ye kadar sıcak su elde edilmesidir. 550°C’ye çıkan sıcak su elde etmek için parabolik yansıtıcılar kullanılır. Bu sıcaklık bir türbini çalıştırarak elde edilen elektrik enerjisi, küçük sanayi tesisleri ve alış veriş merkezlerine enerji sağlamak için yeterlidir.

Güneş enerjisi güç tesisleri, yansıtıcı ayna sistemi üzerine kurulmuştur. Çok sayıdaki hareketli ayna (hellostarlar) güneş ışınlarım elektrik jenaratörünün yerleştirdildiği bir kulenin üzerindeki tanka yansıtır. Tankın içinde çeşitli gaz ve sıvılar vardır. Burada suyun iyonlarına ayrılması ile elde edilen hidrojen gazı kullanılarak elektrik enerjisi elde edilir. Güneş ayna sistemine dayalı olarak böyle bir tesis, 1981‘de Barstow (Kaliforniya) inşa edilmiştir. Günde 4-8 saat çalıştırılan bu tesisten 10 megavvat elektrik üretilir.

Son yıllarda başka ABD ve Çin olmak üzere birçok ülke milyarlarca dolar yatırım yaparak daha fazla rüzgâr ve güneş erejisinden yararlanmaya çalışmaktadır.

 

>> Enerji Kaynakları'na Geri Dön <<


Geri Dön: Güneş Enerjisi