Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Jeotermal Enerji, Rüzgar Enerjisi ve Biyogaz yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
30 Ağustos 2012

Jeotermal Enerji, Rüzgar Enerjisi ve Biyogaz

Kategori: Bilim

Jeotermal Enerji

jeotermal enerjiYüzeyden yerin derinliklerine sızan su, magmaya yakın kesimde ısınarak fay hatları boyunca yeryüzüne sıcak su kaynakları ve buhar hâlinde çıkan enerjiye jeotemnal enerji denir. Böyle sahalar, yer kırıklarının geçtiği ve magmanın yüzeye yakın olduğu yerlerde bulunur. Ülkemizde Ege Böiümü’nde Gediz ve Büyük Menderes grabenlerinin kenarlarında, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın geçtiği sahalarda, Güney Marmara Böiümü’nde ve daha birçok yerde çok sayıda sıcak su kaynağı vardır. Sıcak su ve buhar çeşitli şekillerde kullanılır. Örneğin sıcak su seraların ve konutların ısıtılmasında, basınçlı sıcak buhar ise elektrik üretiminde kullanılır. Örneğin Yeni Zelanda, Tibet platosu ve İzlanda’da sıcak buharla elektrik üreten santraller kurulmuştur. Ülkemizde Buharkent (Denizli)’te çıkarılan sıcak buhardan elektrik üretilir. Balçova (İzmir), Simav (Kütahya), Gönen (Balıkesir) ve Diyadin kaplıcalarının sıcak suları konutların ve seraların ısıtılmasında kullanılır.

Rüzgar Enerjisi

Eski çağlardan beri insanlar rüzgâr gücünden faydalanarak Hollanda ve Ege kıyılarında olduğu gibi yel değirmenlerini kurmuşlardır. Rüzgârların şiddet ve esme frekanslarının yüksek olduğu bölgeler, rüzgârdan elektrik enerjisi üretmek için fevkalâde uygundur. Bu enerji, dünyada önemli bir potansiyele sahiptir. Ülkemizde Alacatı (Çeşme), Didim, Bandırma, Bozcaada ve Çanakkale’de rüzgâr gücü ile elektrik üretimine başlanmıştır.

Biyogaz

Biyogaz, bitkisel atıkların ayrışması esnasında çıkan çeşitli CH grubu gazların yakılmasıyla elde edilen enerjidir. Özellikle şeker pancarı küspesi ve hayvan gübresi, biyogaz üretimi için son derece elverişlidir. Başta ABD olmak üzere birçok ülkede biyogaz üretiminden enerji elde edilmektedir.

 

>> Enerji Kaynakları'na Geri Dön <<


Geri Dön: Jeotermal Enerji, Rüzgar Enerjisi ve Biyogaz