Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Koyun (Hayvancılık) yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
28 Ağustos 2012

Koyun (Hayvancılık)

Kategori: Coğrafya

koyun küçükbaş hayvancılıkKoyun, yünlü olması nedeniyle genellikle serin, hatta soğuk bölgelerde beslenen hayvanlar arasındadır. Tropikal bölgelerin yüksek sahaları özellikle And dağları, orta enlem ve subtropikal bölgeler koyunun en fazla beslendiği sahalar arasındadır. Yününün tekstil sanayiinde kullanılması nedeniyle koyun, çok sayıda ülkede beslenir (Şekil 3.20).

Avustralya’nın yarıkurak iç bölgesinde çok sayıda koyun çiftliği vardır. 2008’de dünyada 1.6 milyar koyun başta Çin olmak üzere Avustralya, Hindistan, İran, Sudan, Yeni Zelanda, Nijerya ve Birleşik Krallık’ta beslenir. Türkiye’de, koyun besiciliği Trakya, Güney Marmara ve Güneydoğu Anadolu’da yaygındır.

Hayvan tiftik ve yünleri: Tekstil ve konfeksiyon sanayiinin ana ham maddeleridir. Yünden yapılmış giyecekler, soğuk kışların hüküm sürdüğü ve kışları nemli ve serin olan Tibet platosu, Andlar, Kanada, Kuzey Amerika, Kuzey, Batı ve Orta Avrupa’da yaygın olarak görülür. And dağlarında yaşayan halk, sadece burada beslenen alpaka denilen hayvanların uzun yünlerinden giyecekler yaparlar (Foto 89). Dünya 1.3 milyon ton yün üretimi; Avustralya {% 25), Çin (% 18), Yeni Zelanda {% 11), Arjantin, Türkiye, İran, Birleşik Krallık, Hindistan, Sudan’dan sağlanır.


Geri Dön: Koyun (Hayvancılık)