Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Domuz (Hayvancılık) yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
28 Ağustos 2012

Domuz (Hayvancılık)

Kategori: Coğrafya

domuz hayvancılığıHızla üreyen, kısa zamanda fazla et üretimi yapan ve sığırlara göre adaptasyon kabiliyeti fazla olan domuz, tropiklerden kuzey orman alanlarına, ovalardan Andlar gibi dağlık alanlara kadar olan sahalarda beslenir.

Hindistan’da çok sayıda domuz olmasına rağmen, bunlar tabir uygun ise ortalıkta dolaşarak artık, çöp ve uygun olmayan yiyeceklerle beslendiği için ekonomik değeri yoktur. Domuz besiciliği bakımından önde gelen ülkeler Çin, ABD, Almanya, ispanya ve Brezilya’ dır. Sadece Çin, dünya domuz eti üretiminin yarıya yakınını üretmektedir.

Dünya domuz eti üretimi 2000’de 89.7 milyon ton iken, 2009’da 106 milyon tona çıkmıştır. Bu değer, dünya sığır eti üretiminden 47 milyon ton, beyaz et üretiminden de 15 milyon ton fazladır.


Geri Dön: Domuz (Hayvancılık)