Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Kahve yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
28 Ağustos 2012

Kahve

Kategori: Coğrafya

kahveTarımsal ürünlerin bir bölümü tamamen veya kısmen içecek üretiminde kullanılır. Meselâ, mısırdan Bourbon viskisi, arpadan malt (mayası), Iskoç viskisi ve bira üretilir. Pirinçten ise pirinç şarabı bile imal edilir. Alkol ihtiva etmeyen ana içkiler; kahve, çay ve kakaodan yapılır. buğday

Kahve, Etiyopya (Habeşistan)’nın yüksek plâtolarında ilk olarak kültüre alınmış ve sonra 14. ve 15. asırda Arabistan’a getirilmiştir. Burada özellikle Yemen’den Hindistan ve Doğu Hint adalarına yayılmıştır. Cava önemli miktarda kahve üreten bölgeler arasına girmiştir.

Kaliteli ticari kahve üretimi, nemli tropikal bölgelerin yüksek kesimlerinde verimli topraklardan elde edilir. Bu sahaların en büyüğü, Brezilya’nın yüksek plâtolarının güney kesiminde Sao Paulo eyaletidir. Burada üretilen kahve, dünya kahve üretiminin % 20 kadarını karşılar. Diğer önemli kahve üreten ülkeler; Vietnam, Kolombiya, Endonezya, Kamboçya, Etiyopya ve Meksika’dır.


Geri Dön: Kahve