Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Şeker Kamışı ve Şeker Pancarı yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
28 Ağustos 2012

Şeker Kamışı ve Şeker Pancarı

Kategori: Coğrafya

şeker kamışı şeker pancarıŞeker kamışı tropikal bölgelerde, az miktarta da subtropiklerin ılıman bölgelerinde yetiştirilir, şeker pancarı ise orta enlemlerin sulanan kurak ve nemli bölgelerinde üretilir. Eskiden şeker pancarından bol miktarda üretilen şeker, günümüzde daha çok şeker kamışından sağlanır.

Şeker kamışı, Güneydoğu Asya’nın doğal bir bitkisidir. Buradan nemli tropiklere ve tropikal çöllerin sulanmaya alınan kesimlerine kadar yayılmıştır. Şeker kamışının şeker ihtiva eden özsuyu, tropikal bölgelerde yağışın bol olduğu dönemden hemen sonra meydana gelen güneşli ve az yağışlı günlerde oluşur.

Bundan böyle kaliteli ve verimli şeker kamışı, savanlı iklime sahip tropikal ve nemli subtropikai bölgelerin çok sıcak kesimlerinde ticarî amaca yönelik olarak yetiştirilir. Dünya şeker kamışı üretiminin % 60’ı Brezilya, Hindisan ve Çin’de üretilir; diğer önde gelen ülkeler; Tayland, Pakistan, Meksika, Kolombiya, Avustralya, Arjantin, Çin ve ABD’dir.

Orta enlemlerde yetişen şeker pancarı, belli bölgelerde yoğunluk gösterir. En fazla üretim, Güney Rusya ovalarından Polonya’ya kadar uzanan kuşak ile Almanya, Kuzey Fransa, İtalya’da Po Ovası’ndadır.

250 milyon tona yakın dünya şeker pancarı üretiminde önde gelen ülkeler; Fransa, Almanya, ABD, Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Polonya’dır. Türkiye’de şeker pancarı üretimi, en fazla İç Anadolu, Tokat-Turhal gibi Karadeniz ardındaki ovalarda, Kastamonu platosu, İğdır Ovası gibi sulanan sahalarından sağlanır. Ucuz şeker ithalâtından dolayı, şeker pancarı üretimimiz azalma süreçindedir.

>> Türkiye’deki Tarım Ürünleri‘ne Geri Dön <<


Geri Dön: Şeker Kamışı ve Şeker Pancarı