Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Zeytin ve Üzüm yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
28 Ağustos 2012

Zeytin ve Üzüm

Kategori: Coğrafya

zeytinZeytin: Subtropikai Akdeniz ikliminin tipik bir ağacı ve meyvesi olan zeytin, sadece Akdeniz kıyılarında yetişir. Zeytin hem yenilir hem de yağından geniş ölçüde istifade edilir. Zeytinyağı; sabun ve kozmetik madde üretiminden yemeklik yağ üretimine kadar çeşitli kullanma alanları vardır.

2009’da 2.9 milyon ton dünya zeytinyağı üretiminin % 41’i Ispanya, İtalya (%20), Yunanistan, Suriye, Tunus, Türkiye (% 5)’den sağlanmıştır. Kilis’ten Akdeniz ve Ege kıyılarını takiben Marmara kıyılarına, Trabzon’dan Trakya’ya kadar Karadeniz kıyılarında da zeytin yetişmektedir. Ancak, üretim ve hasat tekniklerinin batılı standartlarda olmaması nedeniyle zeytin üretimimiz düşüktür.

üzümÜzüm: Bazı üzüm çeşitleri, orta kuşakta da yetiştirilmesine rağmen asıl ana vatanı Akdeniz Bölgesi’dir (Şekil 3.9). Üç üzüm çeşidi mevcuttur: Yemeklik, şaraplık ve kurutmalık. Bazı üzüm türleri, her üç amaç için de kullanılır. En fazla üzüm bağları Ispanya, İtalya ve Türkiye’dedir; üretimde ise İtalya, Çin, ABD, Fransa, İtalya, Türkiye, Iran, Arjantin, Şili ve Hindistan önde gelir. Ülkemiz üzüm çeşitleri yönünden son derece zengindir.

Üzümlerden en meşhuru, Ege Bölges’inde Gediz havzasında yetiştirilen çekirdeksiz (sultaniye) üzümdür. Bu üzüm hem taze olarak yenilmekte, şarap imalinde kullanılmakta hem de kurutularak çoğunlukla ihraç edilmektedir.

Dünyadaki diğer üzüm üretim bölgeleri; Kaliforniya, Akdeniz kıyıları, Arjantin ve Şili’dir.

Orta Asya ülkeleri, özellikle Doğu Türkistan (Çin’in Uygur Özerk Cumhuriyeti)’da 40 türün üzerinde kaliteli ve lezzetli üzüm üretilmektedir. Hatta burada Turfan depresyonuna açılan üzümleri ile meşhur bir vadiye “üzüm vadisi” denilir.

>> Türkiye’deki Tarım Ürünleri‘ne Geri Dön <<


Geri Dön: Zeytin ve Üzüm