Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Nüfus Dağılışı yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
24 Ağustos 2012

Nüfus Dağılışı

Kategori: Coğrafya

nüfus dağılışıDünya üzerinde nüfusun dağılışı son derece düzensizdir. Şehirlerde bir km2’ye düşen binlerce nüfus, okyanuslarda ıssız adalarda, çöl ve tundralarda birkaç insan iner. Aynı şekilde nüfusun dikey dağılışında da önemli değişmeler mevcuttur. Örneğin denize yakın alçak ovalarda fazla olan nüfus yoğunluğu, iç kesimlerdeki yüksek alanlarda seyrekleşir.

Nüfusun dağlışını göstermek için noktalama haritasına bakmak gerekir. Bilindiği gibi bu haritalarda, haritanın ölçek ve nüfus yoğunluğuna göre her nokta belli sayıda insanı gösterir, noktalama ile gösterilmeyen nüfusun çok yoğun olduğu sahalar ise daire veya küreler çizilerek belirtilir. Bu şekilde yapılmış nüfus haritasında dünyada nüfus dağılışının son derece düzensiz olduğu görülür.

Dünya nüfus dağılışında şu hususlar tespit edilebilir: Dünyanın dört bölgesinde nüfus son derece kalabalıktır. Bu bölgeler; Doğu Asya, Güney Asya, Batı Avrupa ve Amerika’nın orta doğu kesimidir. Buralarda nüfus o kadar fazladır ki nüfus haritasında noktaların biraraya gelerek bitiştiği görülür.

Antarktika, Avustralya’nın büyük bir bölümü, Asya’nın orta ve kuzey bölgeleri, Avrupa’nın kuzey kesimi, Afrika’da Sahra çölü, Amerika’nın kuzey kesimi ve Güney Amerika’da Amazon Havzası, özellikle başkentlerin dışında And dağları, nüfusun çok seyrek olduğu sahalardır.

Kısaca, dünyadaki soğuk ve buz-buzuilarla kaplı alanlar, çöller, tropikal ormanlar insansız veya çok az insanın yaşadığı yerlerdir. Buna karşın Nil vadisi, Cava adası çok yoğun, bozkır sahaları, tarımsal faaliyetlere uygun yazları serin ve yağışlı geçen karasal bölgeler ise orta yoğunlukta nüfusa sahiptir.


Geri Dön: Nüfus Dağılışı