Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Nüfus Coğrafyası yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
23 Ağustos 2012

Nüfus Coğrafyası

Kategori: Coğrafya

nüfus coğrafyasıNüfus coğrafyası; nüfusun artışı, değişmesi, dağılışı, yaş grupları, hayat beklentisi, doğum ve ölüm, çocuk/bebek ölümü, cinsiyet ve göç durumu ile kültürel özelliklerini inceler. Bu inceleme ile insanın doğal ortamdaki etkinliğini ve önemini ortaya koymaya çalışır.

Esasen insan, doğal ortamda yaptığı etki ve değişimle bütün coğrafyanın esaslı bir unsurunu meydana getirir. Nüfusun tüm coğrafî ve diğer olaylarda etkin olduğunu Zelinsky’nin şu ifadesi açık olarak belirtilir: “insanın kendisi, hemen her coğrafî denklemde temel öğedir“.

Tüm insanlık tarihi, insanların ilk karşılaştıkları dünya yüzeyini nasıl değiştirdikleri ile sıkı ve ayrıntılı şekilde ilgilenmekte; insanın dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayış ve çoğalmalarını da araştırmaktadır. İnsanoğlunun ilk gayreti, doğal ortamdan yiyecek sağlamak ve korunmak şeklinde olagelmektedir.

Öyle ki, insanoğlu başlangıçta yavaş, sonraları artan bir tempo ile doğa üzerinde etkili olmaya başlamıştır. İlk olarak hayvanları evcilleştirmiş, bitkilerden yiyecek elde etmeye girişmiştir.

Yine insan, başlangıçta mağaralarda barınarak toplayıcılıkla geçimini sürdürürken, özellikle nüfusunun artması ile kendine çeşitli malzemelerden meskenler yapmıştır. Başlangıçta küçük gruplar hâlinde olan insan toplumları zamanla çoğalarak büyük topluluklara dönüşmüş, nüfusun fazla artması da göç etmelerine ve yayılmalarına yol açmıştır.


Geri Dön: Nüfus Coğrafyası