Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Gulca Katliamı (Doğu Türkistan) yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
14 Ağustos 2012

Gulca Katliamı (Doğu Türkistan)

Kategori: Tarih

gulca katliamı5000 yıllık ata yurdumuzda, Çin esareti altında yaşayan Uygur Türkleri’nin 1949 yılından bu yana gördükleri zulüm ve işkenceler hiçbir zaman basında yer bulmamıştır.

Yıllardan beri Doğu Türkistan’da süren ve onlarca insanımızın hayatını yitirdiği, Çin hükümeti tarafından yaptırılan katliamlardan biri de Gulca katliamıdır.

4 Şubat 1997 günü Doğu Türkistan’ın Gulca vilayetinde, Kadir Gecesi ibadet etmek için bir evde toplanan kadınlar, Çin polisi tarafından yapılan bir baskınla evden dışarı çıkarılmış ve bu zorbalığa direnen kadınların üzerine katil Çinliler tarafından ateş açılmış; birkaç Doğu Türkistanlı kadın soydaşımız şehit edilmiştir.

Bu olaylardan sonra Doğu Türkistan’da çıkan ayaklanmada Çin hükümeti resmen katliam yapmıştır.

Kızıl Çin, Gulca ayaklanması sırasında 400 Doğu Türkistanlı kandaşımızı olay yerinde şehit etmiş, yüzlerce kandaşımız ağır yaralanmıştır.

İlk aşamada 2000 kişiyi tutuklamıştır. Ölen 400 kişinin 16’sı havaların aşırı soğuk olması nedeniyle üzerlerine sıkılan tazyikli su etkisiyle donarak ölmüş, 90’ı dövülerek öldürülmüş ve 160’ı da Çin güvenlik kuvvetlerinin açtığı ateşle şehit edilmiştir.

Çin yönetimi, Gulca ve civarındaki bütün doktorlara bir genelge göndererek, ayaklanma sırasında yaralananların tedavilerini yasaklamış, tedavi edenlerin ağır cezalara çarptırılacağını duyurmuş ve böylece pek çok Doğu Türkistanlı Türk’ün, gerekli acil tedavileri göremeden hayatını kaybetmelerine veya sakat kalmalarına sebebiyet vermiştir.

Bu olaylar sırasında Çinli’nin kansızlığını gösteren en önemli hadiseyse, 12 Mart 1997 tarihinde tutuklanan babasının serbest bırakılmasını talep edip Gulca’daki hükümet binasının önüne gelip buradan ayrılmak istemeyen 8 yaşındaki Fatime adlı bir kız çocuğuyla, eşinin serbest bırakılmasını talep eden Gülizar adlı hamile bir genç hanımın Çin güvenlik kuvvetleri tarafından olay yerinde öldürülmeleri olmuştur.

5 Şubat 1997 ile 31 Aralık 1997 tarihleri arasında bütün Doğu Türkistan’da 100.000’den fazla Doğu Türkistanlı Türk tutuklanmış, tutuklulara ağır işkenceler uygulanmış ve uluslararası televizyon kurumu CNN’in 9 Aralık 1997 tarihinde yayınladığı bir haberinde de teyit edildiği gibi 1.000’den fazla Doğu Türkistan Türk’ü Çin hükümeti tarafından idam edilmiştir.

Böylece, Çin yönetiminin son üç yılda tutukladığı Doğu Türkistanlıların sayısı 500.000’i aşmıştır. Şu anda Doğu Türkistan’da her aileden en az 1 ila 3 kişi tutukludur.

Filistinli araplar için günlerce ortalığı yıkanların,”van münüt” diye çıkışlar yapanların , binlerce yıllık Türk anavatanına karşı sağır ve dilsiz oluşu dikkatleirmizden kaçmıyor. Türkiye’den kat be kat büyük ,en kalabalık Türk nüfusunu barındıran Doğu Türkistan’da devam eden katliama rağmen ,Çin hükümetiyle güllük gülistanlık geçinen hükümetin ,üç tane arap için herşeyi göze alamasını Türk düşamanlığından başka hiçbir şey açıklayamaz! Bedeli ne olursa olsun katil Çin’i lanetlemeye,kandaşlarımızın intikamını gütmeye,iktidar sahiplerinin aymazlıklarını yüzlerine vurmaya devam edeceğiz!


Geri Dön: Gulca Katliamı (Doğu Türkistan)