Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Türk Dünyası Müzik Sanatçılarını Tanıyalım yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
14 Ağustos 2012

Türk Dünyası Müzik Sanatçılarını Tanıyalım

Kategori: Müzik

türk dünyası sanatçılarıHuun Huur Tu

Huun-Huur-Tu (Tuvaca: XyH Xypiy Khün Khürtü) Rusya’nın Moğolistan sınırımda yer alan Tuva bölgesinden çıkmış bir müzik topluluğudur.

Müziklerinin ayırdedici özelliklerinden biri gırtlak vokalidir. Grup ayrıca igil, khomus, doshpuluur, tungur (şaman davulu) gibi enstrümanları kullanmalrıyla ünlüdür.

1992’de Kungurtuk adıyla kurulan grubun ilk üyeleri Kaigal-ool Khovalyg, Alexander Bapa, Sayan Bapa ve Albert Kuvezin’di. Bir süre sonra Huun-Huur-Tu (güneş ışınları) adını alan grubun şarkılarının çoğu step yaşantısını yansıtan geleneksel Tuva ezgilerinden oluşmaktadır.

Yat Kha

Yat-Kha vokalist/gitarist Albert Kuvezin’in öncülüğündeki Tuvali bir müzik grubudur. Müzikleri Tuva geleneksel müziği ve rock müziği, ek olarak Kuvezin’in kendine özgü kargyraa gırtlak şarkıcılığı tarzı kanzat kargyraanın birleşimidir.

Albert Kuvezin

Albert Kuvezin Tuvali gitarist ve gırtlak şarkıcısıdır.

Kuvezin Tuva halk topluluğu Huun-Huur-Tu’nun kurucu üyelerinden birisidir ve Tuva halk/rock/elektro/post punk grubu Yat-Kha’nın lideridir. Benzersiz, kontra-bass biçimi Tuva kargyraa gırtlak şarkıcılığı, kendi deyimiyle “kanzat kargyraa”, ile ünlüdür. Rus e-leştirmen Artemi Troitsky hakkında şöyle söylemiştir, “Dünya’da şu anda iki benzersiz ses vardır; bunlar Pavarotti ve Kuvezin’in sesleridir.”

Yat-Kha ile olan çalışmalarına ek olarka, Kuvezin Alisa’nın (“Düren”, 1997), Susheela Raman ve Vârttinâ albümlerine de katkıda bulunmuştur.

Arslanbek Sultanbekov

” Dombıra “,” Nogay El”,” Bii Temir”,” Arımas Arqimak ” gibi pek çok güzel eseri, Dombıra ağırlıklı olarak seslendirip, Türk müziğine büyük hizmetler de bulunmuştur.

Altai Kai

Şamanik öğeler ile müzik yapan, dünyaca ünlü Altaylı Türk müzik grubudur.

Azerin

Azerin, AzerbaycanlI bir ses sanatçısıdır. Azerin Bakü’de doğup büyümüş mugannidir. Sanat hayatına 5 yaşındayken Azerbaycan Devlet Radyosunda başlamıştır. Küçük yaşlarda devlet büyüklerinin karşısında defalarca sahne tecrübesi kazanan Azerin, 1985’te Moskova’da, 1986’da Gürcistan’da katıldığı uluslararası şarkı yarışmalarında derece kazanmıştır. 1990 yılında Müzik Akademisine girmiştir. 1994’te Türkiye’ye gelen sanatçı, burada da müzik ve sahne eğitimine devam etmiştir.

Azerin’in ilk albümü Kazakistan’da katıldığı ve yine dereceye girdiği “Asyanın Sesi” yarışmasından sonra çıkmıştır.

Bir çok sanatçı siyasi görüşünün bilinmesinden dahi çekinirken 21.03.2009 tarihinde TRT 1 ekranlarında üç adet Türkçü mahnı söylemiş Turan’a hasretini dillendirmiştir.


Geri Dön: Türk Dünyası Müzik Sanatçılarını Tanıyalım