Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Bitkisel Yağlar (K-L) yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
13 Ağustos 2012

Bitkisel Yağlar (K-L)

Kategori: Bilgisaçar

bitkisel yağlarBitkisel yağlar; cilt, saç ve güzellik bakımında önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde değeri iyice anlaşılan bitkisel yağlar, birçok derde derman olmakta, sağlıkta alternatif arayış içerisine girmiş olan insanlara yeni bir kapı açmaktadır. Hem doğal hem de ekonomik olan çözümlerle de günlük hayatımızın içine girmişlerdir.

Bitkisel Yağlar (K-L)

 

Kabak Yağı (Zucchini Oil)

Öksürük kesici ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Kadınlann akıntı şikayetini giderir, idrar söktürücüdür Kullanışı: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır,

Kahve Yağı (Cofie Oil)

Yanm baş ağrılarını giderir. Nilris ağrılarını teskin eder. Boğmaca öksürüğünü keser.

Kullanışı: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Kakao Yağı (Cacao Oil)

Vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar iştah açıcıdır. Vücuda kuvvet verir. Kadınların göğüslerindeki yara ve çatlakları yumuşatır. Bronzlaşmakiçln kullanılır. Kullanışı: Haricen cilde masa] yapılarak uygulanır.

Karabaş Yağı (Lavandula Oil)

Sinirleri ve kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliğine faydalıdır. kolestrolü ye şekeri düşürür. Dişeti problemlerini tedavi eder, iyi bir antiseptik olduğundan egzama ve uyuz yaralarında kullanılır. Romatizma kireçlenme ve mafsal ağrıları için kullanılır.

Kullanışı: Dahilen günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Karabiber Yağı (Black Pepper Oil)

İştah açıcı, pankreas salgısını arttıncı, sindirimi kolaylaştıncı, gaz söktürücii ve mikrop öldürücüdür. Kullanışı: Dahilen günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2 damla damlatılarak alınır.

Karanfil Yağı (Dianthus Oil)

Sindirimi kolaylaştırır. Uyarıcı ve antiseptiktir. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Ağız kokusunu giderir.

Kullanışı: Dahilen günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.

Kantaron Yağı (Centaury Oil)

Ülser gastritte iyileşmeyi hızlandırır. Bağırsakların spazmını çözer, bağırsak solucanlarını düşürür. Yara ve yanıkları iz bırakmadan iyileştirir. Cilt lekelerini giderir. Hemoroitte etkilidir.

Kullanışı: Dahilen günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 4-5 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Kavun Yağı (Melon Oil)

Sinirleri yatıştırır, iyi ve rahat bir uyku sağlar. Göğsü yumuşatır. Hemoroit şikayetlerini azaltır.

Kullanışı: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Kayısı Yağı (Apricot Oil)

Tüm cilt tipleri için tavsiye edilir. Özellikle yüz temizliği için kullanılır. Akneleri temizler, cilde canlılık verir. Yaşlanmayla ortaya çıkan kırışıklıkları giderir. Nemlendirici özelliğe sahiptir.

Kullanışı: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Kayısı Çekirdeği Yağı (Apricot seed Oil)

Cildi gerginleştirir. Tüm cilt tiplerine uygundur. Yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan kırışıklıkları azaltır. Yoğun miktarda A vitamini içerdiğinden cildi nemlendirip, doğal bir canlılık ve parlaklık vererek akneleri temizler. Kullanışı: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Kekik Yağı (Thyme Oil)

Bronşitnezle grip, solunum yolu rahatsızlıklarına dişeti iltihaplarına iyi gelir. Kolesterol dengeleyici, safra arttırıcı, kurt düşürücü ve aşırı kilolanmaya karşı yağ eritici olarak kullanılır. Boğmaca şeker hastalığı, mide krampları, damar tıkanıklığı, romatlzmal rahatsızlıklarda kullanılır. Yara ve yanık tedavi eder. Alyuvar oluşumunu arttırır. Yüksek tansiyonu dengeler. Antiseptik özelliği vardır.

Kullanışı: Dahilen günde 3 defa bir çay bardağı suya veya şekere 5 damla damlatılarak alınır.

Kereviz Yağı (Celery Oil)

Gaz ve idrar söktürücüdür. Hazmı kolaylaştırıcı sinirleri yatıştırıcı faydalarından yararlanılabilir. Prostat üzerindeki olumlu özellikleriyle fayda sağlayabilir.

Kullanışı: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Keten Tohumu Yağı (Linseed Oil)

Sindirim sistemini korur. Kabızlığı giderir. Öksürüğü kesmek için göğüs üzerine masaj yapılarak uygulanılır. Menopoz sıkıntılarını giderir.

Kullanışı: Dahilen; günde 3 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.

Kimyon Yağı (Cummin Oil)

Varis, kemik ve adale ağrılarında etkilidir. Romatizmal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Gaz söktürücüdür. Astım hastalarında, sinüzitte ve bronşitte kullanılır.

Kullanışı: Dahilen; günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 3 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Kiniş Yağı (Coriander Oil)

Hazmı kolaylaştırıcı, iştah açıcı ve spazm ve gaz gidericidir. Mide rahatsızlıklarında kullanılır. Merkezi sinir sistemini güçlendirir. Hafızayı zinde tutar. Sinirsel baş ağrılannı keser.

Kullanışı: Dahilen; günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 3 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Kivi Yağı (Kiwi Oil)

Yoğun miktarda C vitamini içerir. Sindirimi kolaylaştırır. Kabızlığı önler. Öksürük ve nefes açıcı özelliğe sahiptir.

Kullanışı: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Kuşburnu Yağı (Roselıip Oîl)

Dişeti kanamalarında faydalıdır. Ateşli hastalıklarda

ve soğuk algınlığına karşı kullanılır

Kullanışı: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Lanolin Yağı (Lanolin Oil)

Hafif antiseptiktir, saçların kırılmasını önler. Şampuanlara katılır. Cildi güzelleştirir. Yumuşatıcı ve nemlendirici özellikleri vardır.

Kullanışı: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Lavanta Yağı (Lavander Oil)

İdrar arttırıcıdır. Romatizma ve kas ağrılarını dindirir. Baş ağrısı ve strese iyi gelir. Yağlı ciltler için tavsiye edilir. Akneleri temizler. Ateşi düşürür. Kozmetikte esans olarak kullanılır. Vücuttaki kötü kokuları giderir. Selülittedavisinde faydalıdır.

Kullanışı: Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

Limon Yağı (Lemon Oil)

Nezle, grip, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısında kullanılır. Hafızayı güçlendirir. Mide yanmasını giderir. Antiseptiktir, istenmeyen yağları vücuttan atarak zayıflamaya yardımcı olur. Cildi güçlendirir. Tonik olarak kullanılır. Sivilceleri giderir. Dişlerin beyazlamasında etkilidir.

Kullanışı: Dahilen; günde 3 defa bir çay bardağı suya veya şekere 3 damla damlatılarak alınır. Cilt için kullanılırken nemli pamuk İle cilt temizlenir.

 

>> Bitkisel Yağlar‘a geri dön <<


Geri Dön: Bitkisel Yağlar (K-L)