Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Kurban Kesmek yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
03 Ağustos 2012

Kurban Kesmek

Kategori: Din

kurban kesmekKurban kesmek hicretin ikinci yılında vacib kılınmıştır. Senede iki bayramın oluşu, zekat ve fitre de bu yılda farz kılınmıştır.

Kurban, kitap, sünnet, icmaa ile sabittir.

Allah Kur’an’da: “Rabbin için namaz kıl, kurban kes” buyurmuştur.

Peygamberimiz: “Hali vakti yerinde olup da kurban kesmeyen bizim camilerimize gelmesin” buyurmuştur.

Dinimizde kurbanın manası: Allah’a yakınlık için ibadet niyetiyle kesilen mübarek hayvanın ismidir.

Kurbanın özel bir vakti vardır, bu kurban bayramının birinci günü bayram namazından sonra başlar, üçüncü günü ikindiye kadar kurban kesilir. Bundan sonra kesilmez.

Kurban, koyun, keçi, deve, sığır gibi hayvanların sağlamından olur. Kurban kesmek vaciptir. Vacip olan kanı akıtmaktır. Yani kurbanı kesmektir.

Kurbanın eti üçe bölünür: Bir bölüğü fakirlere hayır yapılır. Biri eşe dosta hediye edilir. Bir bölümü de ailede bırakılır. Şayet kurban kesenin ailesi kalabalık ve orta halli ise eti dağılmaz. Evde kalır.


Geri Dön: Kurban Kesmek