Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Mübarek Gece (Regaip, Miraç, Beraat, Kadir) Namazları yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
03 Ağustos 2012

Mübarek Gece (Regaip, Miraç, Beraat, Kadir) Namazları

Kategori: Din

 

kadir beraat regaip miraç namazı nasıl kılınırBeraat Gecesi Namazı

Şabanı şerifin 15. Gecesine beraat gecesi denir. Rivayet edildiğine göre bütün mahlükatın yaşama durumları bu gecede tesbit olunur ve bir kimsenin maddi ve manevi hayatında meydana gelecek değişmelerle ilgili bir beraat kurtuluş vesikası yazılır. Yani bu gecede hayır ve şer tespit edilir. Melekler kulun iyi veya kötü hallerini amel defterlerine yazarlar. İşte bu sebepten dolayı bu geceyi ibadetle uyanık olarak ihya etmelidir.

Bu gecede 100 rekat namaz kılınır. Bu namaza hayır namazı denir. Her rekatta ihlas süresi on defa okunur. Kılmaya imkanı olmayan bu gecede iki veya daha fazla namaz kılsalar olur, hiçbir şey lazım gelmez.

 

Regaib Gecesi Namazı

Bu namaz regaib kandilinde namazdır. On iki rekattır. Bu namazı kılmak bu mübarek geceyi ibadetle geçilmek olacağından sevabı pek çoktur.

 

Kadir Gecesi Namazı

Ramazanı şerifin 27. Gecesine kadir gecesi denir. Bu gecenin bin aydan hayırlı olduğunu kur’an haber veriyor. Bu geceyi ibadetle geçirmek elbette ki çok büyük bir kazançtır, büyük bir sevaptır.

Bu gecede en az iki rekat namaz kılmalı,Kudreti yeten bin rekata kadar çıkabilir. Bu gecede çok çok kur’an okumalı, teşbih çekerek istiğfar etmeli bol bol zikr etmelidir. Allah’tan afvü mağfiret dilemelidir. Ve de kadir duasını bol bol okumalıdır.

Müslüman kardeşim! Bütün kandil gecelerinde Allah’a ibadet etmek ve yalvarmak gerekmektedir. Bu gecelerde nafile namaz kılmakla beraber kazaya kalmış namazlarımız varsa en çok onları kılmaya gayret sarf eüneliyiz.

Bol bol Kur’an okumalı, Yasin ve Tebareke gibi sevabı çok olan sureler okumalıyız. Sözün kısası bu mübarek geceleri ibadetle ihya etmek lazımdır.

Miraç Gecesi Namazı

Receb-i şerifin 27. Gecesine Miraç gecesi denir.Bu gecede on iki rekat namaz kılınır. Sevabı pek büyüktür. Bu nafile namaz ikişer rekatta bir selam verilerek kılınır.

On iki rekat namaz bitince 100 defa (Sübhnallahi vel hamdülillehi vela ilahe illallahü vellahü ekber) duası okunur. Sonra 100 defa istiğfar çekilir. Ve de 100 defa salavati şerife okunur.


Geri Dön: Mübarek Gece (Regaip, Miraç, Beraat, Kadir) Namazları