Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Tesbih Namazı yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
03 Ağustos 2012

Tesbih Namazı

Kategori: Din

Tesbih namazı kılmanın sevabı çok büyüktür. Sevabı çok olan bu nafile namazı, haftada bir, ayda bir veya yılda bir defa kılınır. Mekruh vakitlerden başka bir vakitte kılmabilir.

Bu tesbih namazını bir kimse hiç olmazsa ömründe bir defa olsun kılınmalıdır. Tesbih namazı dört rekattır.

Şöyle kılınır: “niyet ettim Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet ederim. İftitalı tekbirini aldıktan sonra “Sübhaneke”yi okur sonra 15 kere “Sübhanallahi vehamdü lillehi ve la ilahe illallahü vallaü ekber” derim. 15.’de “Ve la havla ve la kuvvete illa billahil-aliyyil-azim” diye ilave ederim.

Bundan soma “Euzü besmele” ile Fatiha”yı ve “zammı süre” okunur. Yine 011 kere “Sübhanallahi vel hamdülillehi …ve la ilahe illallahü vel lahü ekber” derim onuncuda “Ve la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim” der ve ruküya giderim.

Rukü tesbihini okurum, yine ruküdayken 10 kere “Sübhnallahi vel hamdülillehi…” yi okurum.

“Semiallahüliman hamideh” diyerek doğrulurum. Yine ayaktayken 10 kere “Sübhanallahi”yi okur. Bitince secdeye gider ve üç kere secde tesbihini söyler, sonra “sübhanallahi”on kere okurum. Secdeden doğrulup otururum. Yine aynı “Sübhanallah” tesbihini onkere okunun.

Sonra tekbir ile ikinci secdeye varırım. Üç kez “Sübhanerabbiyel ala” dedikten sonra yine on kere “Sübhanallahi” tesbihini okurum. Sonra tekbir ile ayağa ikinci rekata kalkarım. Ve birinci rekatta okuduğumuz “Sübhanallah…” tesbihini 75 kere oldu. Yani 75 adet oldu.

Şimdi birinci rekatı kıldığımız gibi diğer üç rekatı da aynı şekilde kılarız. Ve tesbih namazında 300 kere “Sübhanallahi vel hamdülillehi vela ilahe illalakü vellahü ekber”demiş oluruz. Böylece dört rekat tesbih namazını da bitirmiş oluraz.


Geri Dön: Tesbih Namazı