Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Sehiv (Yanılma) ve Tilavet (Okuma) Secdesi yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
02 Ağustos 2012

Sehiv (Yanılma) ve Tilavet (Okuma) Secdesi

Kategori: Din

tilavet ve sehv secdesiSehiv (Yanılma Secdesi)

Namaz kılarken farzlardan birisi öne alınır veya geriye bırakılırsa, vaciplerden biride unutularak terk veya tehir edilirse, sehiv secdesi yapılması lazım gelir. Namazın farzlarından biri unutularak dahi terk edilirse namaz bozulur.

Sehiv secdesi ile tamamlanamaz. Mesela, namazda kıraat farzdır. Kıraat yapmadan rükûya eğilen bir kimse, döner ve farz kıraati yerine getirir. Ancak farzı geciktirdiği için sehiv secdesi yapar.

Yine Fatihayı sûreden önce okumak vaciptir. Sûre fatihadan önce okunursa sehiv secdesi gerekir. Demek ki; farzlar geciktirilir, vacipler de sehven terk veya geciktirilirse sehiv secdesi yapmak vacip olur.

Sehiv yani yanılma secdesi şöyle yapılır:

Sehiv secdesi namazın sonunda yapılır. Sağ ve sola selam verildikten sonra “Allahu ekber” diyerek birbiri ardınca iki defa secde yapılır. “Tahıyyat, salli-bârik, Rabbenâ” duaları okunarak selam verilir.

Tilavet (Okuma Secdesi)

Kur’an-ı Kerim’de secde ayetlerinden biri okunursa, okuyan ve dinleyenin secde etmese gerekir. Bu vacipdir. Namaz içinde secde ayeti okunursa, üç ayet geçmeden secde yapılır. Namaz dışında okunursa, secdeyi sona bırakmak mümkündür. Ancak, zaruret olmadıkça geriye bırakılmamalıdır.

Tilavet secdesinin rüknü, bir defa secde yapmaktır.

Tilavet yani okuma secdesi şöyle yapılır:

Kıbleye dönülür ve niyet edilir. Eller kaldırılmadan ‘Allahu ekber” denilerek secdeye gidilir. Üç defa sübhaııe Rabbiye’l-âlâ” denir. Sonra “Allalıü Ekber” diyerek secdeden kalkılır ve “Gufıâneke Rabbenâ ve ileykel masîr” denilir. Tilavet secdesinde teşehhüt (oturma) ve selam yoktur.


Geri Dön: Sehiv (Yanılma) ve Tilavet (Okuma) Secdesi