Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Değişen Balkan Devletleri Sınırları (1909-1913) yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
28 Temmuz 2012

Değişen Balkan Devletleri Sınırları (1909-1913)

Kategori: Tarih

1897 TürkYunan Savaşı’nda, Yunanlılar yenilgiye uğratıldı. 4 Aralık 1897’de imzalanan İstanbul Antlaşması ile Teselya’da Osmanlı İmparatorluğu lehine küçük bir sınır düzeltmesi yapıldı.

Birinci Balkan Savaş’ında Osmanlı orduları hemen her yerde yenilgiye uğradı.

Balkan Devletleri Sınırları Haritası

– Yunanlılar, Ege Adalarına asker çıkardılar ve Selanik’i ele geçirdiler.
– Bulgarlar, Çatalca’ya kadar geldiler. Sırp, Karadağ ve Bulgar orduları Makedonya’yı işgal ettiler.
– Osmanlı İmparatorluğu ile bağlantısı kesilen Arnavutluk, bağımsızlığını ilân etti.

Osmanlı İmparatorluğu ile Balkan Devletleri arasında imzalanan Londra Antlaşması’na (30 Mayıs 1913) göre: Enez – Midye hattının batısında kalan topraklar Balkan Devletlerine bırakılıyor, Girit ise Yunanistan’a veriliyordu.

Balkan Devletleri, ele geçirdikleri Osmanlı topraklarım paylaşamaymca, İkinci Balkan Savaşı başladı. Bu savaşa Romanya’da katıldı. Balkan Devletleri arasındaki çatışmalardan yararlanan Osmanlı kuvvetleri, Edime ve Kırklareli’yi geri aldı.

İkinci Balkan Savaşı, Bulgaristan’ın yenilgisiyle sonuçlandı. Savaşın sonunda Osmanlı İmparatorluğu; Bulgaristan ile İstanbul Antlaşmasını, Yunanistan ile Atina Antlaşması’nı imzaladı. İstanbul Antlaşmasına göre: Edime, Kırklareli ve Dimetoka OsmanlIlarda kaldı. Dedeağaç, Bulgaristan’a bırakıldı. Meriç Irmağı sınır kabul edildi. Atina Antlaşması’na göre: Yanya, Selânik ve Girit Adası’nın Yunanistan’a ait olduğu kabul edildi.

Trablusgarp Savaşı devam ederken İtalya,Osmanlı İmparatorluğu’nu barışa zorlamak için, Rodos ve On İki Ada’yı işgal etmişti. Balkan Savaşı başlayınca, Osmanlı İmparatorluğu İtalya ile anlaşmak zorunda kaldı. 1912 Uşi Antlaşması’na göre: Rodos ve On İki Ada, geçici olarak İtalya’ya bırakıldı.


Geri Dön: Değişen Balkan Devletleri Sınırları (1909-1913)